Vyhledávání
      

živá skála (Ariocarpus fissuratus)

 

Kaktusy a sukulenty > 

Šířka rostliny: 
od 12.0 cm do 15.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, nádoby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, vápenité půdy, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Živá skála je kulovitý kaktus, který získal svůj název podle výborného přizpůsobení ke vzhledu okolí. Má ztlustlý kulovitý kořen a sotva vyčnívá nad povrch půdy. Nadzemní část je ztlačeně kulovitá, plochá 12 -15cm široká. Je šedozelená, beztrnná a pokrytá střechovitě se kryjícími, trojbokými bradavičnatými výrůstky, které jsou silně rozbrázděné a opatřené chlupatými areolami.

Květy jsou široké asi 4cm, vykvétají ve vrcholném létě na temeni rostliny. Jsou bílé až růžově červené s tmavším středem.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Kaktus pochází a roste v pouštních oblastech Mexika (spolkový stát Coahuila) a Spojených státech (jihovýchodní Texas a Nové Mexiko). Obsahuje omamné jedy, Indiáni ho používají při svých slavnostech.

Pěstování:
Kaktus roste velmi pomalu. Vyžaduje prudké slunce a mírně vápenatý, dobře propustný substrát. V době vegetace dobře zaléváme a občas přidáme kapalné hnojivo, v zimě udržujeme v suchu.

Pěstování tohoto kaktusu v chladnějších oblastech je obtížné, protože často zahnívá, zejména pokud je substrát málo propustný, nebo pokud se příliš zalévá. Nejnižší teplota vhodná k pěstování je 10 °C.

Množení:
Množíme výsevem na jaře při teplotě 20 -22°C. Vzešlé semenáčky opatrně přesadíme a nezaléváme dříve, než úplně zakoření.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.