Vyhledávání
      

Žabníkovka žlutá (Limnocharis flava)

Vodní a bahenní rostliny > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 1.1 m
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
srdčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
květ, list
Použití: 
ornamentální výsadby, v potravinářství, osázení vodních ploch
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Žabníkovka žlutá je tropická vodní rostlina, její vzpřímené růžice vyrůstají z plazivého oddenku, jsou 30 -110cm vysoké. Stonky a řapíky listů jsou trojhranné. Listy mají obloukovitě probíhající žilky. Květní stopky jsou silnější než poupata, květy mají tři zelené kališní lístky, tři žluté korunní plátky a mnoho tyčinek a plodolistů.

Listy jsou tupé, bledě zelené, s řapíky dlouhými 10 -85cm, čepel je elipčitá, 7 -28cm dlouhá, 3 -21 cm široká, na bázi zaokrouhlená až srdčitá. Květy vykvétají vždy po třech až dvanácti v okolíku na konci 25 -75cm dlouhého stonku, se stopkami 3 -8cm dlouhými. Kališní lístky jsou 1,5cm velké, korunní plátky 2 -2,5cm. Plody jsou na stopkách ohnutých dolů, vždy 15 -20 polokulovitých, 1 -1,5cm dlouhých měchýřků.

Jako většina vodních rostlin roste žabníkovka velmi rychle a může se z ní stát pohroma. Její španělské názvy vyjadřují proto i opovržení (Cebolla de chucho, Hoja de Buitre).

Pro pěstování rýže v průmyslovém měřítku představuje žabníkovka nebezpečí, protože jí alespoň jeden z nejdůležitějších herbicidů nemůže ublížit. Její dovoz do USA je proto přísně zakázán.

Čeleď:
Alismataceae - žabníkovité

Původ:
Žabníkovka žlutá pochází z Jižní Ameriky.

Výskyt:
Žabníkovka žlutá roste na bažinatých loukách, v příkopech a na rýžových polích.

Použití:
Žabníkovka je více ceněna v jihovýchodní Asii, kde se její mladé listy a květy jedí jako zelenina. Celé rostliny získané při pletí rýžových polí slouží jako krmivo pro prasata.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.