Vyhledávání
      

Vstavač bledý (Orchis pallens)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
od 15.0 cm do 40.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby
Náročnost: 
polostín, sucho, teplomilná, vápenité půdy, chudé půdy, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vstavač bledý je rostlina se dvěma vejčitě oválnými hlízami. Lodyha je dlouhá 15 -40cm, s 2 -3 šupinatými listy při bázi, 4 -6 lupenitými listy v přízemní růžici a 1- 2 pochvatými listy v dolní polovině. Přízemní listy jsou bez skvrn, oválné až vejčité, dlouhé 6 -12cm, široké 1,5 -4cm. Květenství je husté a bohaté. Listeny jsou přibližně stejně dlouhé jako semeníky. Květy jsou světle žluté, vonící po bezu. Postranní kališní lístky jsou široce vejčité, prohýbané, dlouhé 6 -9mm, široké 3,5 -5mm šikmo nebo kolmo vzpřímené a stočené ven. Střední kališní lístek je dlouhý 5 až 7,7mm, je přehrnutý přes o něco kratší, k sobě skloněné postranní korunní lístky, pysk je bez kresby, téměř plochý až podélně nebo příčně složený, širší než delší, 6 -11 x 7 -14mm, trojlaločný, s předsunutým dvouklanným středním lalokem, ostruha je ohnutá vzhůru, vzácně vodorovně, je dlouhá 7 -14mm, tupá. Vstavač bledý kvete od dubna do června.
Rostliny s červenými květy a znaky Orchis pallens jsou kříženci. Všechny druhy okruhu forem masculla se žlutými a červenými květy se navzájem kříží. Tam, kde se vyskytují dva druhy společně, je nutné počítat s kříženci, u kterých dominuje červená barva.

Čeleď:
Orchideaceae - vstavačovité

Výskyt:
Vstavač bledý roste v Evropě a Malé Asii v submeridionální a temperátní oblasti, v Řecku a Anatónii po meridionální zónu, v atlanské Evropě chybí. Roste také na Kavkaze. Lze ho najít ve smíšených listnatých lesích, řidčeji v jehličnatých a na chudých loukách, většinou v polostínu, do 2400m, na čerstvých vápnitých půdách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.