Zpět na seznam

Vlnovec pětimužný - kapok

Ceiba pentandra

Foto: Vlnovec pětimužný - kapok
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 70 m
Barvy rostliny zelenobílá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby, v zemědělství, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vlnovec pětimužný je tropický strom vysoký až 70m. Mladé stromy s kuželovitými ostny na kmeni a s téměř v pravém úhlu odstávajícími větvemi v pravidelných odstupech, staré stromy mají mocné deskovité kořeny a deštníkovitou korunu.
Listy za sucha opadávají, jsou dlouze řapíkaté, s pěti až devíti lístky, asi 10 -20cm dlouhými. Květy vykvétají v okolících, se zeleným číškovitým kalichem, s pěti červenavě až zelenavě bílými, asi 2,5cm dlouhými, chlupatými korunními plátky a pěti dlouhými tyčinkami se žlutými prašníky. Většinou kvete v bezlistém stavu. Plody jsou protáhlé tobolky, až 15cm dlouhé, pukající pěti chlopněmi, hustě vyplněné bílou vlnou, uvnitř až asi 100 tmavohnědých semen.
V tropické Americe přečnívá kapok deštný prales. Původním obyvatelům se proto zdálo, že drží nebe. Jeho květy voní po kyselém mléku a jsou opylovány netopýry.

Čeleď:
Bombacaceae - cejbovité

Původ:
Vlnovec pětimužný pochází ze Střední a Jižní Ameriky.

Výskyt:
Vlnovec roste ve všech tropických oblastech.

Použití:
Vlna z vnitřní strany plodů je v obchodech jako kapok. Vlákna jsou příliš hladká ke spřádání, ale odpuzují vodu a jsou naplněna vzduchem. Proto se hodí jako výplň pro venkovní kazajky a plovací vesty. Ze semen se lisuje olej, který se pro vysoký obsah kyseliny linolové cení jako jedlý olej.
Nové fotografie rostlin