Vyhledávání
      

Varševičie šarlatová (Warszewiczia coccinea)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 15.0 m
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
složený
Tvary listů: 
vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Varševičie šarlatová je až 15m vysoký tropický strom, se silnými hranatými větvemi, v kultuře často pěstovaný jako keř. Má velké, vstřícné listy, květenství s dlouhou osou, malými žlutými květy a zářivě červenými, nápadnými listeny.
Listy jsou elipsovité, až dlouze protáhlé, 15 -60cm dlouhé, 6 -30cm široké, s 15 až 24 strmě odbočujícími žilkami, mezi nimi často vlnité. Mezi listovými řapíky jsou vejčité až trojboké, až 3cm dlouhé palisty. Květenství jsou až 80cm dlouhá, převislá, na svrchní straně s hustými, stopkatými skupinami pětičetných, 6 -8mm velkých květů, kalich je většinou pouze 1mm velký a zelený, ale u jednoho či dvou květů v každé skupině je kalich zvětšen v dlouze stopkatý, elipsovitý, až 12cm dlouhý a 4cm široký orgán poutající pohled, s listovitou strukturou. Plody jsou téměř kulovité, asi 0,5cm velké, dvouchlopňové tobolky s mnoha nepatrnými semeny.
Varševičie je také známá jako „Pýcha Trinidadu“. Je jedním z národních symbolů Trinidadu a Tobaga. Tam se označuje podle posledního španělského guvernéra, José Maria Chaóna, jako „Chaconia“ a rozkvétá právě kolem Dne nezávislosti (31. srpna).

Čeleď:
Rubiaceae - mořenovité

Původ:
Varševičie šarlatová pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
V zahradách není tento keř příliš častý, ale tím nápadnější.

Použití:
Velké, červené listeny lákají kolibříky, aby upíjeli nektar z květů. V lidové medicíně se rostlina používá k zastavení krvácení, i když možná jen pro její krvavě červenou barvu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.