Vyhledávání
      

Vanilka širokolistá (Vanilla planifolia)

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 15.0 m
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
plod
Použití: 
skupinové výsadby, ornamentální výsadby, popínavá rostlina, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Vanilka širokolistá je tropická pnoucí rostlina s masitými listy a bílými vzdušnými kořeny, přeměněnými v úponky. Vanilka dorůsá do výšky až 15m, v kultuře většinou méně.

Listy jsou střídavé, téměř přisedlé, podlouhlé, 8 -24cm dlouhé, 2 -8cm široké, velmi hladké, žilky sotva znatelné. Květy vykvétají v krátkých okoličnatých hroznech, okvětní lístky jsou bledě zelené až světle žluté, 4 -7cm dlouhé, nejvnitřnější kratší a svinutý v rourku, s vlnitým ústím, vnější lístky jsou většinou přilehlé k této rource, jen dopoledne na krátkou dobu rozprostřené. Plody visí, jsou dlouze protáhlé, 10 -30cm dlouhé a 0,5 -1,5cm tlusté, ve zralosti žlutavé, s desítkami ticíc nepatrných, černých semínek.

Pravá vanilka je po šafránu druhé nejdražší koření na světě. Na její produkci jsou zapotřebí velké náklady. Mimo její domovinu musí být každý její květ vlastnoručně opylen, protože chybějí speciálně přizpůsobené včely. Trvá pět až osm měsíců, než se mohou plody v polozralém stavu sklízet a každé chladné počasí může sklizeň zmařit. Potom se plody krátce zahřejí, a pak se po dobu tří až šesti měsíců denně nejprve rozprostřou na slunci, pak se zabalí do vlněných pokrývek a přimějí k fermetaci, přes noc se přechovávají ve vzduchotěsných nádobách, aby se zachovalo aroma.

Čeleď:
Orchidaceae - vstavačovité

Původ:
Vanilka širokolistá pochází z Mexika.

Výskyt:
Vanilka širokolistá se pěstuje v mnoha tropických oblastech, především na Madagaskaru, Komorách a Réunionu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.