Vyhledávání
      

Užovník dvoubarvený (Caladium bicolor)

 

Květiny > 

Barva květu: 
oranžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Užovník dvoubarevný je tropická rostlina, s bylinným vzrůstem, bez vzpřímeného stonku, všechny listy mají velmi dlouhý, silný řapík, vycházející od země. Rostlina má zpeřené listy s bílými skvrnami a červenými žilkami, na bázi hluboce zastřižené, ale ne až k nasazení řapíku.
Listy jsou střídavé, v obryse vejčité až kopinaté, 10 -35cm dlouhé, 6 -20cm široké, se 3 -7 silnými žilkami, vycházející od nasazení řapíku, z nichž spodní pár se táhne do bazalních, na konci zaokrouhlených laloků listy a tam se hned dále větví. Květy vykvétají v květenství se zelenavým až krémově bílým listenem, který tvoří ve spodní třetině vejčitý obal kolem bělavé až bledě oranžové květní palice a nad ní odstává velmi dlouhou špičkou. Květy jsou velmi malé. Plody jsou bělavé bobule s mnoha semeny hustě stěstnanými na palici.
Užovník či kaladium patří v tropických zahradách stejně jako v našich sklenících k dekorativním rostlinám. Květy a plody jsou ale k vidění jen zřídka jako planá forma, která má jen malé bílé skvrny na listech a červené zbarvení pouze na hlavních žilkách. Místo toho jsou v kultuře velmi četné vyšlechtěné odrůdy, především také hybridy s Caladium schomburgkii, které se vyznačují silněji kopinatými listy se špičatými laloky, stříhanými až téměř k nasazení řapíku.

Čeleď:
Araceae -áronovité

Původ:
Planá forma užovníku dvoubarevného pochází ze severní části Jižní Ameriky.

Výskyt:
Užovník dvoubarevný roste jsko okrasná rostlina ve všech tropických oblastech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.