Vyhledávání
      

Turnera jilmolistá (Turnera ulmifolia)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 50.0 cm do 1.2 m
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
pilovité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
list
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Turnery jilmolistá je tropická bylina s vzrůstem bylinným až plokřovitým, vysoká 0,5 -1,2m. Má střídavé, kopřivovité listy, květy velké asi 5cm, s pěti žlutými korunními plátky, pěti tyčinkami a třemi čnělkami, na konci s třásnitými bliznami. Listy jsou elipčité až velmi úzké, 8 -15cm dlouhé, 1,5 -5cm široké, na okraji hrubě pilovité, hlavně naspodu chlupaté. Květy vykvétají jednotlivě nebo v malých skupinkách v nejhořejších úžlabích listů, jsou pětičetné, kališní lístky asi 1cm dlouhé, korunní plátky 2 -2,5cm dlouhé, široce lopatkovité, bledě až sytě žluté, na bázi často s tmavší až skoro černou skvrnou, na konci často s tmavším cípem nebo trochu vroubkované. Plody jsou zelené, elipčité až kuželovité tobolky, 3 -5cm velké.
Turnera jilmolistá, neboli „velkolistá Damiana“ zahrnuje mnoho nepatrně odlišných forem, které jsou někdy pokládány i za samostatné druhy. Rostlina byla díky svým údajným léčivým účinkům zasvěcena svatému Damiánovi, patronu lékařů, lékárníků a lazebníků.

Čeleď:
Turnera jilmolistá pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
Turnera se pěstuje jako okrasná rostlina ve všech tropických oblastech, kde také roste jako plevel.

Použití:
Čaj z listů je údajně posilující, močopudný a uvolňuje křeče. Jsou v nich obsaženy i látky uvolňující kyanovodík. Ještě silněji prý účinkuje „pravá Damiana“ Turnera diffusa, jejíž extrakty se často přidávají do prostředků k sexuální stimulaci.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.