Vyhledávání
      

Trichosanthes chichinda (Trichosanthes chichinda)

 

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 6.0 m
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zubaté, vykrajované
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
list, plod
Použití: 
popínavá rostlina, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Trichosanthes chichinda je plazivá nebo popínavá tropická rostlina až 6m vysoká, s rozvětvenými úponkami a dlanitě laločnatými listy. Květy má bílé, s dlouhou trubkou, pět korunních cípů s dlouhými, často srolovanými třásněmi.
Listy jsou hluboce 3 -7laločné, vroubkované nebo zubaté, 5 -15cm dlouhé i široké, chlupaté. Květy jsou jednopohlavné, 3 -4,5cm široké, samčí v hroznech, samičí jednotlivě, květní trubka má délku 1,5 cm, na jejím konci je pět krátkých kališních a pět korunních cípů. Plody jsou velmi proměnlivé, u planých forem vřetenovité, až 6cm dlouhé, většinou oranžově červené, u kulturních odrůd až 2cm dlouhá, ale jen 5 -6cm silné, často hadovitě stočené a různobarevně pruhované.
Trichosanthes jsou krátkodobé, rychle rostoucí rostliny, které se dají udržet i u nás jako jednoleté letničky. Jsou opylovány nočními motýly, a jsou proto nejkrásnější ve večerních nebo časných ranních hodinách. Ve dne jejich jemné květy rychle zasychají. Jako „hadí okurky“ se označují především plody kulturní odrůdy (var. anguina).

Čeleď:
Cucurbitaceae - tykvovité

Původ:
Tato popínavá rostlina pochází z oblasti od Pakistánu až po Filipíny a severní Austrálii.

Výskyt:
Trichosanthes chichinda roste ve všech tropických oblastech jako okrasná rostlina, v západní Africe a jihovýchodní Asii se pěstuje také jako užitková rostlina.

Použití:
Plody se sklízejí nezralé jako cukiny a také se stejně upravují, nejsou ale zvlášť chutné. Někdy se používají zcela mladé výhony a listy jako zelenina.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.