Vyhledávání
      

Toulitka Andréova (Anthurium andraeanum)

Květiny > 

Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
srdčité, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, nádoby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Toulitka Andréova je tropická trvalka bez vzpřímeného stonku, s dlouhými listy se silnými řapíky, vyrůstající z půdy. Listy má velké, srdčité až kopinaté. Květenství tvoří jeden zářívě červený, lesklý listen, který vypadá jako plastový, na bázi žlutavé palice.

Listy jsou střídavé, 20 -40cm dlouhé a 10 -16cm široké, zašpičatělé, většinou se sedmi žilkami, vycházejícími od násady řapíku, z nichž spodní pár se táhne do bazálních laloků listu a tam se dále větví. Květy jsou srdčitý listen, 9 -12cm dlouhý, na bázi hluboce zastřižený, se síťovou nervaturou a mezi žilkami většinou prohloubený. Palice je 6 -10cm dlouhá, vzpřímená nebo převisající, samotné květy jsou maličké, znatelné jen jako bílé body. Plody jsou žluté, opakvejčité bobule, hustě stěstnané na palici. Listen je v době plodnosti zčásti zelenavý.

Tato trvalka patří k nejoblíbenějším na stinných stanovištích. V kutluře jsou většinou odrůdy s většími, často také růžovými nebo bílými listeny. Jako pokojová rostlina je ještě více oblíbená poněkud odolnější toulitka scherzerianum s protáhlými, užšími listy a hladkými, vejčitými, na bázi sotva zastřiženými listeny a většinou ohnutou nebo svinutou palicí.

Čeleď:
Araceae - áronovité

Původ:
Planá forma, rostoucí také jako epifyt pochází z Kolumbie.

Výskyt:
Tato trvalka se často pěstuje také jako pokojová rostlina.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.