Vyhledávání
      

Torenie Fournierova (Torenia founieri)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 60.0 cm
Barva květu: 
fialová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
pilovité, vejčité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skupinové výsadby, nádoby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Torenie Fournierova je tropická bylina, se vzpřímeným trochu plazivým růstem, 15 -35cm vysoká nebo až 60cm dlouhá, často bohatě větvená. Má čtyřhranné stonky, květy světle fialové, oba postranní korunní laloky tmavě fialové, spodní s tmavě fialovým okrajem a žlutou skvrnou na jícnu.
Listy jsou vstřícné, vejčité, 2,5 -5cm dlouhé, 1 -3cm široké, zašpičatělé, světle zelené, na okraji pilovité. Květy vykvétají jednotlivě nebo v párech v paždích listů, nebo v malých skupinách na konci stonku. Kalich je pětilaločný, 1,5 -2cm dlouhý, s křídlatými hranami, koruna má poněkud zakřivenou trubku, 2,5 -3,5cm dlouhou, se čtyřmi laloky, horní je širší než ostatní a uprostřed trochu vroubkovaný, pod nimi jsou dva páry dlouhých tyčinek a dloulaločná blizna.
Torenie, tzv. „chňapavá tlamička“ je atraktivní, ale velmi krátkověká rostlina. Protože vykvétá už za několik týdnů po vysetí, může být u nás pěstována jako letnička. V obchodech je možné sehnat i odrůdy s modrými, žlutavými nebo bílými květy a také převislé formy pro balkónové truhlíky.

Čeleď:
Scrophulariaceae - krtičníkovité

Původ:
Torenie Fournierova pochází z jihovýchodní Asie.

Výskyt:
Torenie Fournierova roste po celém světě jako okrasná rostlina i jako plevel.

Pěstování:
Zatímco v tropech dává torenie přednost spíše stinným stanovištím, u nás se jí daří i na plném slunci, pokud jí dopřejeme vydatnou zálivku.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.