Vyhledávání
      

Tilandise lišejníková (Tillandsia usneoides)

 

Lišejníky > 

Výška rostliny: 
do 8.0 m
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
do vázy, ornamentální výsadby, popínavá rostlina
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, nenáročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tilandsie lišejníková je tropický epifyt s nitkovitými, asi 1mm silnými stonky, visící dolů v délce až 8m. Je to bohatě větvená šedivá rostlina, visící dolů jako lišejníky, pozorovaná zblízka je zelená a pokrytá maličkými stříbrnými šupinkami, při zvlhnutí zelená.
Listy jsou nitkovité, 1,5 -6cm dlouhé, trochu zploštělé a pozvolna zašpičatělé, jinak sotva rozpoznatelné od výhonů. Květy vykvétají jednotlivě, jsou trojčetné, s kališními lístky 6 -7mm dlouhými, blanitými, sotva rozeznatelnými a s 8 -10mm dlouhými zelenavě žlutými až bledě modravými korunními plátky, které jsou 3 -4mm široké a ohnuté nazpět, objevují se zřídka. Plody jsou válcovité, až 2,5cm dlouhé tobolky s malou špičkou.
Tillandsia neboli „Louisianský mech“ není žádný mech, lze ji poznat podle květů jako druh bromélie. Kořeny vystupují jen na semenáčích, později se zásobuje rostlina vodou a živinami výhradně prostřednictvím stříbřitých šupin na listech a výhonech.

Čeleď:
Bromeliaceae - broméliovité

Výskyt:
Tinadsie lišejníková roste na stromech, skalách, domech a dokonce na venkovních vedeních ve všech teplých oblastech Ameriky, od jihovýchodu USA až do Argentiny, přiležitostně je zavlečená i do Starého světa.

Použití:
Aztékové používali tuto rostlinu k výzdobě chrámů, ve Střední Americe byl tento zvyk přenesen i na křesťanské oltáře. Jinak slouží rostlina zprofanovaným účelům, do květinových vazeb a jako balící materiál.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.