Vyhledávání
      

Thevetie peruánská (Thevetia peruviana)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
od 4.0 m do 9.0 m
Barva květu: 
žlutá, červená
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Thevetie peruánská je bohatě větvený keř, až 9m vysoký, v kultuře sotva 4m. Ve všech jeho částech je mléčná šťáva, listy velmi úzké, květy žluté, zřídka červenavé, nálevkovité.
Listy jsou střídavé, 7 -15cm dlouhé, 0,5 - 1,5cm široké, světle zelené, kožovité, na obou koncích zašpičatělé. Květy jsou jednotlivé nebo po několika spolu, pětičetné, 3 -6cm dlouhé, s nejprve úzkou, pak náhle rozšířenou trubkou, která se navzájem stačí až ke 4cm dlouhým, široce zaokrouhleným korunním lalokům. Plody jsou zploštěle elipsovité až okrouhle pyramidální, 2,5 - 3cm dlouhé a 3 -4cm široké, ve zralosti tmavě červené, se dvěma až čtyřmi semeny.
Tropický oleandr thevetie je s pravým středomořským oleandrem jen vzdáleně příbuzný, ale podobně jedovatý. Obsahuje srdeční glykosid, jenž může být již při prvním polknutí plodu smrtelný.

Čeleď:
Apocynaceae - toješťovité

Původ:
Thevetie peruánská pochází z Ameriky.

Výskyt:
Thevetie roste hojně ve všech tropických oblastech.

Použití:
Silně zředěná mléčná šťáva slouží v Mexiku jako prostředek proti horečce, bolestem zubů a žaludečním potížím, nezředěná také k lovu ryb jedem. Části rozpadlých peckoviček z plodů se nosí někdy jako ozdoby nebo chrastítka. V Asii jsou květy často součástí buddhisttických nebo hinduistických květinových obětí.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.