Vyhledávání
      

Thespesie topolovitá (Thespesia populnea)

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 9.0 m
Barva květu: 
žlutá, oranžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
srdčité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v zemědělství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Thespesie topolovitá je tropický strom vysoký až 9m, s krátkým, většinou zakřiveným kmenem a okrouhlou korunou. Mladé větvičky mají nepatrné šupinky, které jsou viditelné jen pod lupou. Tento strom se vyznačuje srdčitými listy a velkými žlutými až oranžovými květy s tmavě purpurovou skvrnou na bázi každého květního plátku. Mají jen malé úzké lístky zevně na kalichu.

Listy jsou střídavé, až 15cm dlouhé, většinou dlouze zašpičatělé, se srdčitou bází a pěti velmi světlými hlavními žilkami, na povrchu poněkud lesklé. Palisty jsou až 7mm velké. Květy dorůstají až 8cm, mají šálkový kalich a střední sloupek, až 3cm dlouhý, z něhož v horních dvou třetinách odbočují četné tyčinky. Čnělka je o málo delší než střední sloupek, blizny jsou bílé nebo žluté. Plody jsou ploše kulovité, až 2cm dlouhé a 4,5cm tlusté, při zralosti černé a neotevírající se. Semena jsou až 1cm dlouhá.

Semena thespesie mohou přežít až rok v mořské vodě a vyklíčit na horských plážích. Proto dosáhla téměř na všechna tropická pobřeží. Na Havaj byl strom přivezen Polynésany. Velmi podobný ibišek lipový (Hibiscus tiliaceus) se odlišuje celkově tmavým středem květu, silně děleným vnějším kalichem a purpurově zbarvenými bliznami.

Čeleď:
Malvaceae - slézovité

Výskyt:
Thespesie topolovitá roste většinou v pobřežní oblasti, často na pozemní straně mangrovových lesů, bývá také vysazována jako pouliční strom.

Použití:
Ze dřeva Thespesie, které se dobře leští a má barvu od krémové přes kaštanově hnědou až po téměř černě žilkovanou, se soustruží nádoby všeho druhu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.