Vyhledávání
      

Thelocctus hexaedrophorus (Thelocctus hexaedrophorus)

 

Exotické rostliny > 

Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, nádoby
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, teplomilná, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tento kaktus je velmi krásný, solitérně rostoucí. Jeho jméno vzniklo podle tvaru bradavek, ze kterých se skládá stonek (hexadrophorus - znamená nesoucí šestihrany). Jeho tělo je zploštěle kulovité až válcovité, v dospělosti je široké až 15cm. Povrch pokožky je zejména ve stáří bělošedý. Hrbolce jsou někdy malé, málo vystouplé, jindy velké, ale více zploštělé, u některých populací nevýrazné a tvořící souvislá žebra. Také otrnění je rozmanitého tvaru, síly, délky i počtu a barvě trnů. Květy u kulturních rostlin vykvétají brzy na jaře a v průběhu léta ještě několikrát. Jsou bílé, krémové i světle růžové. Často se objevují na malých semenáčcích jen 3cm širokých, jsou ale podstatně menší.
Thelocctus hexaedrophorus má variabilní otrnění. Trny mohou být světlé, například žlutobílé, nebo karmínově červené. U rostlin z některých stanovišť převládají trny kratší, 1 až 2cm dlouhé, u jiných dosahují délky okolo 4cm. Jedna z nejvyhraněnějších forem, která byla popsána jako var. decipiens, má trny velmi krátké a zpět k tělu zahnuté. Variabilní je i velikost květů. U některých jedinců dosahují květy průměru až 8cm, u jiných pouze 4cm.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Tento kaktus je původem z vnitrozemí Mexika, kde roste ve státech San Luis Potosí, Nuevo León, Zacatecas a Tamaulipas. Zde roste ve výškách okolo 2000m n.m. Většinou na vápencových podkladech v otevřeném terénu bez vyšší vegetace.

Pěstování:
Thelocactus hexaedrophorus se proti slunečnímu záření chrání bílým povlakem na pokožce a dále podzemním způsobem růstu v době vegetačního klidu. V suchých měsících rostliny zatahují do půdy, a teprve v období dešťů šedá těla vysouvají nad úroveň terénu.
Malé semenáčky i dospělé rostliny vyžadují mírné přistínění a v době vegetace vydatnou zálivku. Mají silný řepovitý kořen, sázíme je do dostatečně hluboké nádoby a do písčitojílovitého substrátu bez většího zastoupení organických směsí. V zimě udržujeme teploty v rozmezí 5 -15 stupňů.

Množení:
Protože má tento kaktus velká dobře klíčivá semena, není výsev obtížný.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.