Vyhledávání
      

Thelocactus bicolor (Thelocactus bicolor)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 15.0 cm
Barva květu: 
fialová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
slunce, sucho, vlhko, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rostliny rodu Theocactus jsou menší, ploše kulovité až válcovité kaktusy s žebry rozdělenými hlubokými příčnými zářezy v hranaté hrboly podobné bradavkám. Rod zahrnuje asi dvacet druhů. Jsou blízce příbuzné rodu Coryphantha.
Theocactus bicolor má tělo variabilní ve tvaru i ve velikosti. Zpravidla je vejčité, ale některé formy mají stonky kulaté až mírně zploštělé, jiné naopak kuželovité až válcovité. Rostlina dorůstá do výšky 10 až 15cm. Žebra jsou souvislá nebo dělená v hrboly. Nejvýraznější je variabilita v otrnění, a to jak v hustotě, tak v délce i barevnosti trnů. Nízké, ploché, žlutě otrněné rostliny byly popsány jako var. flavidispinus, štíhlé bělotrnné jako var. bolansis a rostliny s plochými ohebnými, slámově žlutými trny jako var.schotii.
Thelocactus bicolor má několik variet. Od variety bicolor se lehce rozezná varieta bolansis. Její trny jsou divoce propletené, čistě bílé, jen někdy mají při rašení červenou nebo žlutavou barvu. Jako variety by mohly být chápány i některé blízce příbuzné druhy. Všechny mají velké, fialové květy hedvábného lesku se zářivě červeným jícnem. Je to především Thelocactus wagnerianus, Thelocactus schwarzii a vzhledem se lišící Thelocactus heterochromus, který má kulovité, až 15cm široké tělo a žebra rozložená v mohutné zaoblené hrbolce.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Thelocactus bicolor je původem z území od jižního Texasu po střední Mexiko.

Pěstování:
Tento kaktus i jeho blízce příbuzní druhy jsou středně obtížně pěstovatelné kaktusy. Zaléváme-li je pouze v době nejvyšších teplot a po dokonalém proschnutí substrátu, snadno je udržíme na vlastních kořenech. Obtížněji se pěstují rostliny z Texasu, zejména varieta flavidispinus. Hůře se také pěstuje varieta bolansis, která snadno přichází o kořenový systém.

Množení:
Zmíněné variety i některé blízce příbuzné druhy, roubujeme například na Cereus jusbertii.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.