Vyhledávání
      

Tapeinochilos ananasový (Tapeinochilos ananassae)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 1.5 m do 4.0 m
Barva květu: 
žlutá, červená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tapeinochilos ananasový je tropická trvalka, se vzpřímeným vzrůstem, vysoká 1,5 -4m, se silným oddenkem. Její stébla jsou bambusovitá, světle hnědá až načervenalá, se zelenými kolénky, jejich olistěná část je většinou spirálovitě stočená. Květy jsou žluté, v zářivě červených, šiškovitých klasech, většinou na bezlistých výhonech ve stínu listů.
Listy jsou střídavé, téměř přisedlé, vejčité až podlouhlé, 8 -25cm dlouhé, 1,5 -7cm široké, s červenavě hnědou pochvou, mírně znatelnou střední žilkou s jemnými postranními žilkami.
Květy jsou asymetrické, s jednou tyčinkou, kratší než tvrdé, špičaté, voskově vyhlížející listeny, většinou jen nemnohé zárověň otevřené. Klasy jsou 7 -20cm dlouhé a 7 -10cm tlusté, na 20 -200cm dlouhých stopkách, většinou vyrůstajících přímo z půdy. Plody jsou skryté mezi listeny květenství, zvenčí jsou k vidění pouze zčernalé zbytky okvětních lístků. Tapeinochilos, tzv. „ananasový zázvor“ vděčí za své jméno světové příbuznosti s pravým zázvorem, a dále květenství, které se podobá ananasovému. S ananasem ale není příbuzný. Blíže příbuzný je s kostusem nádherným, u něhož rovněž vidíme spirálovitě stočené výhony. Více druhů z tohoto příbuzenského okruhu má klasy s barevnými listeny, ale žádný nevypadá tak uměle jako tapeinochilos, který vypadá jako vyrobený z plastu.

Čeleď:
Zingiberaceae- zázvorovité

Původ:
Tapeinochilos pochází z oblasti od Indonézie až po severní Austrálii.

Výskyt:
Tapeinochilos roste na polostinných místech v pracích a zahradách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.