Vyhledávání
      

Talipot (Corypha umbraculifera)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 25.0 m
Barva květu: 
bílá, Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
list
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Talipot patří mezi stromovité palmy. Má masivní kmen s kruhovitými jizvami po listech a obrovské vějířovité listy. Pokud se vyskytuje květenství, vyčnívá nad vějířovitou korunou a je ještě větší než ona. Růstový tvar je vzpřímený, až 25m vysoký, nejprve po řadu let bezkmenný. Listy jsou vějířovité, s okrouhlým obrysem, až 5m v průměru, řasnaté ve tvaru V, na špičce rozštěpené. Listový řapík je velmi mohutný, až 5m dlouhý. Listy mladších rostlin jsou vystoupavé, v době kvetení převislé. Květy jsou malé, bílé až žlutavé, v milionech v mohutném, bohatě větveném květenství, 6 -8m vysokém, na vrcholku rostliny. Plody jsou téměř kulovité, 2 - 4cm v průměru.
Rostlina kvete jen jednou ve svém životě, asi po 50 -60 letech. Pak ale vytváří největší květenství v celé rostlinné říši. Počet květů je až 10 milionů. Ne každý květ přinese plod, ale asi 1 rok po odkvětu mohou uzrát na palmě až asi 2 tuny plodů. Na to spotřebuje rostlina své poslední rezervy, po dozrání plodů odumírá. Také pamla ságová, cukrová a pálivka kvetou jen jedenkrát.

Čeleď:
Arecaceae - arekovité

Původ:
Talipot pochází z jižní Asie, přesný původ není znám, protože byl člověkem velmi brzy rozšířen.

Výskyt:
Talipot se pěstuje většinou jako jednotlivý exemplář v parcích. Vyskytuje se zejména v jižní Indii, na Srí Lance a v Indonésii.

Použití:
Obrovské listy této palmy byly dříve používány jako deštníky nebo zástěny, k pokrytí střech, jako pletivo nebo psací materiál.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.