Vyhledávání
      

Taka Chantrierova (Tacca chantrieri)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 70.0 cm
Barva květu: 
fialová, černá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, nádoby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Taka Chantrierova je tropická trvalka vysoká 20 -70cm. Listy i květenství vycházejí z plazivého oddenku. Vyznačuje se květy tmavě fialovými až černými, v okolíku, který nese na bázi čtyři velké, skoro černé listeny a mezi květy četné dlouhé nitky.
Listy jsou dlouze řapíkaté, podlouhlé, 20 -55cm dlouhé, 4,4 - 22cm široké, na obou koncích zašpičatělé, leskle zelené, se silnou střední žilkou, mezi postranními žilkami často trochu zvlněné. Květy jsou šestičetné, 1 -2cm velké, okvětní lístky nazpět ohnuté, semeník spodní, okolík má 5 -25 květů, oba vnější listeny jsou přisedlé, 2 -9cm dlouhé, 1-4cm široké, směřující nahoru a dolů, vnitřní jsou širší, vejčité až téměř srdčité, směřující ke straně, přisedlé nebo velmi krátce stopkaté. Plody jsou elipčité, 2 -4cm dlouhé, 1 -2cm tlusté, okrouhlé až trojhrané, masité, sytě oranžové až purpurové, s mnoha semeny.
Taka se pěstuje kvůli svým skoro černým květů často jako kuriozita. Je vidět také podobná Tacca integrifolia, s většinou světlými, vzpřímenými listeny v květenství.

Čeleď:
Taccaceae - takovité

Původ:
Taka pochází z jihovýchodní Asie.

Výskyt:
Taka roste na stinných místech v zahradách.

Použití:
Z hlízy Tacca leontopetaloides s hluboce dělenými listy, se získává škrob. Po vymytí jedovaté hořké látky je mnohostranně použitelný jako mouka.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.