Vyhledávání
      

Tabebuja zlatokvětá (Tabebuia chrysantha)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 20.0 m
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvary listů: 
vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v zemědělství
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tabebuja zlatokvětá je tropický strom vysoký až 20m, s tmavošedou, šupinovitou kůrou. Má vstřícné listy s pěti dlanitými lístky. Květy jsou žluté, s pomačkanými korunními laloky.
Listy za sucha opadávají, lístky jsou protáhlé, naspodu chlupaté, střední až 17cm dlouhý, 9cm široký a řapíkem 3cm dlouhým, postranní menší a krátce řapíkaté. Květy vykvétají v hustých chomáčích na konci větviček, které jsou v době květu bezlisté, až 6,5cm velké, kalich je pětilaločný, korunní trubka často s jemnými červenými proužky u vchodu, uvnitř chlupatá, v ní jsou dvě delší a dvě kratší tyčinky. Plody jsou tyčinkovité tobolky, až 50cm dlouhé a 2cm tlusté, pikající dvěma chlopněmi, s mnoha okřídlenými semeny.
Tabebuja, tzv. „zlatý strom“ je zástupce celé řady žlutě kvetoucích druhů tohoto rodu. Všechny nesou totéž lidové jméno a jsou často pěstovány jako okrasné stromy.

Čeleď:
Bignoniaceae - trubačovité

Původ:
Tabebuja zlatokvětá pochází z tropické Ameriky.

Použití:
Tvrdé dřevo těchto stromů je velmi cenné, zejména když se vyskytuje ve všech odstínech od žluté až po tmavě olivově hnědou s drobnými žlutými tečkami. Dřevo Tabebuia guayacan je nejtrvanlivější v tropické Americe. Kmeny tohoto druhu stojí dnes ještě ve vodě tam, kde byl zaplaven les při stavbě Panamského průplavu. Kůra některých druhů Tabebuia se prodává jako čaj Lapacho.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.