Vyhledávání
      

Spathoglottis řasnatá (Spathoglottis plicata)

 

Květiny > 

Barva květu: 
červená, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skupinové výsadby, nádoby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Spathoglottis řasnatá je mohutná trvalka s hlíznatými ztlustlinami vždy na bázi jedné skupiny listů. Květy vykvétají ve vzpřímených, 0,7 -2m vysokých hroznech, jsou růžové až fialově červené, s pěti nestejně velkými, elipčitými až vejčitými okvětními plátky, s ohnutým sloupkem nahoře v květu a s trojlaločným pyskem dole v květu.
Všechny listy vyrůstají z půdy, na špičce jsou převislé, s nezřetelně odsazeným řapíkem a většinou fialovou čepelí, jsou úzké a dlouze protáhlé, 60 -120cm dlouhé, 5 -20cm široké, zašpičatělé, mezi podélně probíhajícími žilkami zbrázděně podélně řasnaté. Květy vykvétají asi po 5 až 25 v hroznu, jsou 3 -5cm velké, tři vnější okvětní lístky jsou trochu užší než oba vnitřní, pysk má tmavě fialově červené, nahoru směřující postranní laloky, uprostřed s masitým, dvoulaločným, žlutavým útvarem a se stopkatým koncovým lalokem. Plody jsou zelené, téměř válcovité tobolky, až asi 5cm dlouhé a 3cm tlusté, se třemi světlými podélnými proužky, ve kterých se při zralosti otevírají, s množstvím drobných semen.
Jako většina orchidejí nemá tento druh vlastně žádné české ani německé jméno. Zde uvedený název je upravený, ale jeho použití je problematické, protože se vztahuje na střední lalok pysku, druhové jméno „řasnatý“ se týká naopak listů. V asijské vrchovině se podél cest vždy najdou také další, žlutě kvetoucí druhy tohoto rodu.

Čeleď:
Orchidaceae - vstavačovité

Původ:
Spathoglottis řasnatá pochází z jihovýchodní Asie, kde je to jedna z nejhojnějších orchidejí, na travnatých plochách a na okrajích cest. Na Havaji často zplaňuje.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.