Vyhledávání
      

slonovník velkoplodý (Phytelephas macrocarpa)

Ostatní > 

Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
jehněda
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
plod
Použití: 
solitéra, v zemědělství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Slonovník velkoplodý je rostlina vzrůstem podobná palmám. Kmen je vysoký i několik metrů.

Listy jsou lichozpeřené, na vrcholu vytvářejí hustý chochol.

Z paždí listů vyrůstají na jedné rostlině květenství složená ze samčích květů ( prašníkové) nebo samičích (pestíkové). V mládí jsou květenství obalena toulcem.

Prašníkovité květy mají nepatrné, pohárkovité, cípaté okvětí, jsou uspořádané v dlouhé jehnědovité květenství. Pestíkové květy jsou složené do strboulů, mají bílé okvětí ve dvou kruzích. Lístky vnějšího kruhu jsou krátké a úzké, 5 - 10 lístků vnitřního kruhu jsou delší.

Plodenství je kulovité, ostnité, dřevnaté, složené zpravidla ze 4 pouzdrých srostlých vysychavých bobulí. Plodenství mívá až 12 kg, jednotlivé bobule obsahují 1 - 4 hnědá, zploštělá semena, na průřezu bílá.

Čeleď:
Phytelephantaceae – slonovníkovité

Původ:
Rostlina pochází z tropických pralesů Střední a Jižní Ameriky, kde stále roste. V našich podmínkách se slonovníky nepěstují, vzácně jen v botanických zahradách ve sklenících. Je možné se setkat s výrobky z jejich semen.

Použití:
Nedozrálé plody obsahují mléko, které je oblíbeným nápojem domorodců. Plně vyzrálá semena se nedají použít jako potravina pro velkou tvrdost, ale používají se v soustružnictví, na výrobu knoflíků, rukojetí k deštníkům a holím. Do obchodů přicházejí semena pod názvem kamenáče nebo kamenné ořechy, dají se dobře barvit a používají se pak jako náhražka korálů a tyrkysu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.