Vyhledávání
      

Scevola takada (Scaevola taccada)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 3.0 m
Barva květu: 
žlutá, bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
složený
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
volně rostoucí živý plot, solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, teplomilná, písčité půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Acevola takada je hustý, široký keř, až 3m vysoký, se silnými, obloukovitě vystouplými větvemi, zřídka až 7m vysoký strom. Vyznačuje se listy rozetovitě nahloučenými na konci větviček a květy s trubkou nahoře rozštěpenou, pět korunních laloků směřuje na stranu a dolů.
Listy jsou světle zelené, lesklé, poněkud masité, 12 -26cm dlouhé a 5 -10cm široké, lopatkovité, krátce před zaokrouhleným koncem nejširší, k bázi klínovité. Květy vykvétají v malých skupinách mezi listy, 2 -2,5cm dlouhé, bledě žluté až bílé s rychle blednoucími, fialovými čárkami. Čnělka je silná, se širokou, dolů ohnutou bliznovou hlavou. Plody jsou bílé, 10 -15mm velké peckovičky, korunované zbytky květního obalu, často naznačené 2 dílné nebo žebernaté.
Scevola dosáhla svého značného rozšíření, tak, jako mnohé pobřežní rostliny, i bez přičinení člověka. Její plody požírají ptáci a tím je rozšiřují, především ale mohou peckovičky se svou korkovou vnější vrstvou dlouho plavat v mořské vodě, aniž by ztrácely klíčivost. Německý název „vějířovitý keř“ se vztahuje na květy, jejichž korunní plátky vypadají jako dolů skloněný vějíř. Blízce příbuzný australský druh Scevola aemula s fialovými, světle modrými nebo bílými květy se žlutým středem je již několik let k dostání i u nás jako jednoletá letnička.

Čeleď:
Goodeniaceae - goodeniovité

Výskyt:
Scevola takada roste na bobřeží Indického a Tichého oceánu a jako rostlina živých plotů na písčitých půdách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.