Vyhledávání
      

Sapan nádherný (Caesalpinia pulcherrima)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 6.0 m
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
stálezelené
Použitelné části: 
list, stonek
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby, v zemědělství, v lékařství
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Sapan nádherný je většinou keřovitý až 3m, zřídka až 6m vysoký strom s řídkou korunou, většinou s jednotlivými ostny na větvičkách. Vyznačuje dvojitě zpeřenými listy, květy ve vzpřímených hroznech, většinou zářivě červenými, horní z pěti korunních plátků je podélně svinutý a většinou jinak zbarvený než ostatní. Čnělka a deset tyčinek vyčnívají z květu až 10cm daleko.
Listy jsou střídavé, až 30cm dlouhé, se 3 -9 páry lístků 1. stupně, které nesou vždy 6 -12 párů malých, 1 -3 dlouhých lístečků. Květy jsou dlouze stopkaté, korunní plátky většinou se světlejším lemem, tyčinky a čnělka jsou ohnuté vzhůru. Květní hrozen je až 40cm dlouhý. Plody jsou bobovité, až 12cm dlouhé a 2cm široké, ve zralosti černohnědé, pukající ve dvě části.
Sapan nádherný má většinou zářivě červené korunní plátky, které mají alespoň u některých květů žlutý okraj. Říká se mu také „ Pýcha Barbadosu“. Existuje ale také čistě žlutá forma.

Čeleď:
Caesalpinia pulcherrima

Původ:
Původ tohoto keře je nejistý, snad jsou to Antily.

Výskyt:
Sapan nádherný je jedna z nejčastějších zahradních rostlin, která byla zavlečena již před začátkem botanických popisů a záznamů do všech tropických oblastí, kde často uplaňuje.

Použití:
Listy sapanu nádherného jsou jedovaté, působí ale také na snížení horečky a projímavě. Z několika blízce příbuzných duhů se získávají třísloviny a tzv. sapanové dřevo. Caespalpinia sappan) poskytuje červené barvivo.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.