Vyhledávání
      

Ságovník (Metroxylon sagu)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
od 10.0 m do 20.0 m
Barva květu: 
Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
list, stonek
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Ságovník patří mezi stromovité palmy. Má silný kmen, nahoře se široce trojúhelníkovými zbytky starých listů. Řapík listů je asi zpola tak dlouhý jako zpeřená část nebo i delší, mnohdy s trny tvořícími tmavé řady. Květenství je, pokud se vytvoří na vějířovitou korunou, je velmi veliké. Růstový tvar je vzpřímený, až 20m vysoký, v kultuře zřídka přes 10m. Listy jsou zpeřené, až 7m dlouhé, většinou strmě vystoupavé. Spodní jařma lístků je řidčeji rozložená a více rozprostřená do široka, horní hustěji stojící a směřující více ke špičce.
Květy jsou asi 1cm dlouhé, v hojném počtu na postranních osách druhého řádu v obrovském provedení, velmi pravděpodobně rozvětveném květenství na špičce. Plody jsou okrouhlé až vejčité, až 8cm dlouhé, hustě pokryté žlutavě hnědými šupinami.

Čeleď:
Arecaceae - arekovité

Původ:
Ságovník pochází z Nové Guineje a z Moluk.

Výskyt:
Ságovník roste v jihovýchodní Asii a Pacifiku, většinou na bažinatých místech.

Použití:
Ságovník roste velmi rychle a ve svém kmeni ukládá množství škrobu. To z něj dělá v západním pacifickém prostoru na mnoha místech základní prostředek výživy. K tomu účelu se kmeny porážejí, jejich dřeň se rozdrtí a škrob se vymývá vodou. Nechá-li se škrobová kaše kapat skrze síto na horký plech, vzniká perlové ságo. Sklízí se v odstupech asi 10 let, protože každý jednotlivý kmen je velmi krátkověký. Asi PO 10 -15 letech vykvete a potom odumírá. Rostlina však přežívá bazální výmladky. Listy ságové palmy jsou cenným materiálem k pokrývání střech, protože vydrží asi 7 let, tedy déle, než většina ostatních materiálů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.