Vyhledávání
      

Šáchor papírodárný (Cyperus papyrus)

Vodní a bahenní rostliny > 

Výška rostliny: 
od 2.0 m do 5.0 m
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
ornamentální výsadby, osázení vodních ploch
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Šáchor papírodárný je tropická bažinná rostlina se vzpřímeným mohutným oddenkem, plazícícm se v bahně, naspodu s hnědými, až 50cm dlouhými listovými pochvami. Stonky jsou tupě trojhranné, 2 -5m vysoké, jen zcela nahoře s deštníkovitým chomáčem tenkých zelených větviček, nesoucích klasy.

Normální zelené listy rostou jen na nekvetoucích stoncích, jsou trávovité, 8 -10mm široké, jinak jsou je jen jemné podpůrné listeny v květenstvích. Květy jsou nepatrné, v malých kláscích, které vždy po 12 -40 tvoří 1,5 - 3cm dlouhé klasy. Klasy jsou ve skupinách po 2 -5 na početných jemných, 5 -40cm dlouhých, 1 -1,5mm silných paprscích květenství, které tvoří chochol na konci stonku a na své bázi nese 5 -10cm dlouhé, 1 -3cm široké, světle hnědé šupinovité listy. Plody jsou podlouhlé, trojhranné, asi 1mm dlouhé, 0,5mm široké, suše blanité.

Naše slovo „papír“ vychází konečně z názvu „papyrus“, protože to je rostlina, ze které se již před 5000 lety vyráběl v Egyptě jistý druh papíru. Dřeň stonku se nařezala na pásy, které se pak ve velkém množství pevně slisovaly a usušily. Z papyru se ale také vyrábělo mnoho dalších věcí, jako koše, boty nebo čluny. Pěstují se s oblibou také další druhy tohoto rodu, jako pokojová rostlina především šáchor zakrslý (Cyperus involucratus).

Čeleď:
Cyperaceae - šáchorovité

Původ:
Šáchor papírodárný pochází z Afriky.

Výskyt:
Šáchor papírodárný roste v mělkých vodách a v pobřežní zóně.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.