Vyhledávání
      

Rhipsalis bobulnatá (Rhipsalis baccifera)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
od 5.0 cm do 3.0 m
Barva květu: 
Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, nenáročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rhipsalis baccifera je tropický epifyt s výhony dlouhými 0,5 -3m, visící ze stromu, 1 -8mm tlusté, v odstupech 5 -30cm přeslenitě větvené, mnohdy s krátkými vzdušnými kořeny. Výhony jsou tyčinkovité, převislé, bez listů, pravidelně tečkované, často s malými žlutavě až zelenavě bílými květy nebo bílými až růžovými bobulemi.
Listy jsou rozeznatelné pouze jako nepatrné, sotva 0,5mm dlouhé šupinky. Květy jsou přisedlé, až 6mm dlouhé, z toho polovinu tvoří spodní semeník, s pěti maličkými kališními lístky, většinou pěti vejčitými korunními plátky, 2,5 -3mm dlouhými a 1,5mm širokými, s mnoha žlutými tyčinkami a čnělkou se 3 -5 bliznami. Plody jsou kulovité nebo trochu protáhlé, 3 -8mm velké, se zbytky květního obalu, průhledné, uvnitř s mnoha černými semeny ve velmi lepkavé šťávě.
Tato rostlina na první pohled vůbec nevypadá jako kaktus. Ale pohled na malé tečky (areoly) na jeho stoncích a na květech už nezanechá pochybnosti o tom, že to kaktus je. U mladých rostlin je příbuznost zřetelnější, protože mají ještě čtyřhranné stonky s 5 -8mm dlouhými ostny. Na jmelí upomíná jen život na stromech a bělavé, velmi lepkavé plody. Jim vděčí tento kaktus za své široké rozšíření, je to jediný kaktus domácí ve Starém světě. Jinak stejně jako jmelí není žádným parazitem, ale používá svoz hostitelskou rostlinu jenom jako podložku.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Výskyt:
Rhipsalis bobulnatá je rozšířena od tropické Ameriky přes Afriku a Madagaskar až po Srí Lanku. Pěstuje jen zřídka.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.