Vyhledávání
      

Rebutia senilis (Rebutia senilis)

 

Exotické rostliny > 

Šířka rostliny: 
do 7.0 cm
Doba květu: 
Březen, Duben, Srpen
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
polostín, sucho, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rebutia senilis se vyskytuje v různých stanovištních formách. Nejvýrazněji byly popsány jako variety. Je to nenáročný, otužilý a snadno kvetoucí druh. Tělo má kulovité, bohatě odnožující, tělíčka dosahují až 7cm v průměru. Z areoly vyrůstá asi 25 přímých, dosti jemných, nepichlavých trnů. Které dorůstají až do tří centimetrů. Jsou sklovitě bílé a hlavně v době vegetačního klidu, kdy je rostlina mírně seschlá, zcela zatahují její tělo a chrání tak pokožku proti popálení přímým sluncem. Květy jsou cizosprašné, karmínově červené, okolo 3cm široké, vyrůstající ze spodních areol. Vykvétají ve velkém počtu brzy z jara a ještě jednou na konci léta, kdy je jich ale méně.
Tento druh má několik variet, které se liší vzhledem i barvou květů. Varieta iseliniana má nejvyšší, asi 5cm dlouhé a 5,5cm široké oranžovo červené květy. Varieta sieperdaiana má květy žluté, ploše kulovité tělo a kratší, řidší otrnění. Podle posledních názorů je ale spíše varietou nebo formou druhuRebutia marsoneri. Kromě několika dalších zcela oprávněných variet se často pěstuje i rostlina pod názvem Rebutia senilis var. kesselringiana. Samosprašné květy má žluté, tělo mírně prodloužené a hustě otrněné žlutavými trny. Je možné se s ní setkat i pod jménemRebutia senilis ssp. Chrysacantha f. kesselringiana.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Rebutia senilis roste na rozsáhlých územích v provincii Salta v horkých oblastech severní Argentiny v různých stanovištních formách.

Pěstování:
Aby rostliny bohatě kvetly, musí mít dostatečně výživný substrát nebo je musíme přihnojit živným roztokem. Další podmínkou je přistíněné stanoviště a chladné a suché zimování.

Množení:
Tento druh se rozmnožuje snadno semeny, které nejlépe klíčí při teplotách okolo 20 stupňů, ale také odnožemi, které k zakořenění vyžadují teploty o něco vyšší.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.