Vyhledávání
      

Quiskvalis indická (Quiskvalis indica)

 

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 m
Barva květu: 
červená, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Tvary listů: 
vejčité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Quiskvalis indická je pnoucí tropická rostlina, dorůstající výšky 10m, zpočátku je levotočivá, starší větvičky se přichycují také trny. Vyznačuje se květy s dlouhou, velmi tenkou, stopkovitou trubkou, zpočátku bílými, pak růžovými a nakonec karmínově červenými, pravidelně pětičetnými, čnělka je přirostlá jednostranně v trubce.
Listy rostou na kvetoucích větvičkách, jsou vstřícné nebo střídavé, vejčité až podlouhlé, 5 -19cm dlouhé, 2,5 -9cm široké, zašpičatělé. Květy vykvétají v klasech dlouhých 2 -20cm, vetšinou jsou nahloučené na konci větviček, trubka je 5 -8cm dlouhá, na konci s pěti kališními zuby, pěti korunními plátky, které během doby kvetení vyrostou ze 6 -8 na 10 -20mm, a deseti tyčinkami, z nichž pět vyčnívá těsně z trubky. Plody jsou hnědé, suché, v obrysu vejčité, 2 ,5 -4cm dlouhé, 1 -2cm tlusté, s pěti podélně probíhajícími křídly.
Často se pěstují odrůdy s plnými květy. Rostlina roste tak rychle, že musí být v zahradách často sestřihávána, aby nepřebujela všechno ostatní. Trny na jejích starších výhonech pocházejí z listových řapíků, které po opadu čepelí zůstávají stát. Extrakty z listů, kořenů a nezralých plodů jsou účinným prostředkem proti hlístům. Vzácněji jsou v kultuře příbuzné, stejně atraktivní druhy rodu Combretum, které mají velmi krýtký květní obal, ale velmi dlouhé, většinou zářívě červené tyčinky.

Čeleď:
Combretaceae - combretovité

Původ:
Quiskvalis indická pochází z jihovýchodní Asie.

Výskyt:
Tato rostlina je v tropech velmi oblíbená. Často zplaňuje.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.