Vyhledávání
      

Pyrostegia sličná (Pyrostegia venusta)

 

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 15.0 m
Barva květu: 
oranžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
vejčité, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
popínavá rostlina
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Pyrostenia sličná je až 15m vysoká liána, v kultuře nižší, s trochu hranatými větvičkami. Vyznačuje se vstřícnými listy, trojčetné nebo většinou s trojdílnou úponkou namísto koncového lístku, oranžovými květy s dlouhou trubkou a pěti cípy, z nichž oba horní jsou do poloviny spojené.
Listy mají dva nebo tři řapíkaté lístky, které jsou 4 -10cm dlouhé, 2 -5cm široké, vejčité až protáhlé, dlouze zašpičatělé, lesklé. Květy vykvétají v latách na konci větviček, jsou 5 -7,5cm dlouhé, korunní cípy jsou na konci zarolované zpět, čtyři tyčinky a čnělka vyčnívají z trubky. Plody jsou dlouze protáhlé, 25 -30cm dlouhé, 1 až 1,5cm tlusté, zploštělé, otevírající se dvěma chlopněmi, semena mají létající lem.
Některé rostliny z téže čeledi snášejí lehký mráz.
Např. Tecoma capensis z jižní Afriky má spíše ještě menší květy, zatímco Campsis grandiflora z Číny, Campsis radicans se Severní Ameriky a jejich kříženec Campsis x taglibuana mají mnohem větší, 5 -9cm široké květy. Všechny tyto druhy mají zpeřené listy s 5 -9 lístky, na okraji pilovitými, ale nemají žádné úponky.

Čeleď:
Bignoniaceae - trubačovité

Původ:
Pyrostegnia pochází z Brazílie a Paraguaje.

Výskyt:
Pyrostegnia je hojná okrasná rostlina, v mnoha oblastech zdomácnělá.

Pěstování:
Pyrostegnia sličná dává přednost stanovištím na pražícím slunci a je velmi citlivá na chlad. Další, rovněž oranžové až červeně kvetoucí pnoucí rostliny z téže čeledi však snášejí naopak dokonce lehký mráz.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.