Vyhledávání
      

Pryšec (Euphorbia loricata)

Kaktusy a sukulenty > 

Výška rostliny: 
do 90.0 cm
Šířka rostliny: 
do 48.0 cm
Náročnost: 
slunce

Fotogalerie (7 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Jo to jeden z nejzvláštnějších pryšců. Je to ostnitý sukulent keřovitého vzrůstu vyhlíží velmi cizokrajně. Mladé rostliny jsou porostlé podlouhlými, horizontálně uspořádanými listy. Ve spodní části listy časem opadávají. Po kmeni se spirálovitě vinou ostny dlouhé až 5 cm.

Jsou pozůstatkem květních stonků, objevují se až na dospělých rostlinách, které už kvetly. Při poranění vytéká z rostliny jedovatá šťáva, která by se neměla dostat do otevřené rány nebo do blízkosti očí. Pryšec je rostlina odolná, přiměřeně rostoucí, vyžadující přiměřenou péči. Dosahuje výšky 90 cm a šířky 48 cm.

Pěstování:
V období vegetace je nejvhodnější teplotou pro tuto rostlinu teplota 21- 24 stupňů. V zimě nesmí teplota klesnout pod 13 stupňů. Vyhovuje jí přímé slunce, velmi světlé nebo nepřímo osvětlené stanoviště. Je třeba ji pravidelně otáčet.

Od jara do podzimu necháme zeminu mezi důkladným zaléváním mírně vlhkou. V zimě zaléváme minimálně. Překořeněné rostliny na jaře přesadíme do hlinité nebo rašelinné zeminy s obsahem hrubého písku. Do zeminy přidáme kávovou lžičku kostní moučky a vše dobře promícháme. Pokud nám rostlina začne vadnout, je to většinou následek přelití.

Hnojení:
Dospělé pryžce na jaře přihnojíme běžným tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Nedávno přesazené rostliny nehnojíme.

Množení:
Odlomené postraní stonky snadno koření, necháme je jen dobře zaschnout a potom zapíchneme do zeminy.

Škůdci:
Škůdce likvidujeme smotky vaty namočenými v denaturovaném lihu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.