Vyhledávání
      

Proskurník jedlý (Abelmoschus esculentus)

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm do 4.0 m
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
pilovité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
plod
Použití: 
skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Proskurník jedlý je vzpřímená, mohutná tropická bylina, vysoká 1 -4m, většinou málo rozvětvená s dlanitě laločnatými listy, velkými žlutými, ve středu tmavě červenými květy, se středním sloupkem z mnoha žlutých tyčinek, na konci s pěti tmavočervenými bliznami. Plody má protáhlé, vzpřímené, a 5 -9 podélně probíhajícími hranami nebo rýhami.

Listy jsou střídavé, s 5 -50cm dlouhými řapíky, čepel je 10 -35cm dlouhá i široká, lehce až velmi hluboce 3 -7 laločná, na okraji pilovitá. Květy vykvétají jednotlivě v paždí listů, jsou krátce stopkaté, s vnějším kalichem z 8 -15 úzkých, 1 -2,5cm dlouhých lístků. Kalich je 1,5 -4,5cm dlouhý, s pěti zuby, jednostranně rozštěpený. Korunní plátky jsou široce lichoběžníkové, asymetrické, 3 -6cm dlouhé, na konci zaokrouhlené. Plody jsou dlouhou dobu zelené, ve zralosti hnědé, 8 -30cm dlouhé, 1,5 -3cm tlusté, na bázi trochu ztlustlé, na konci zašpičatělé.

Proskurník neboli okra je jednoletá rosltina, po sklizni většinou zachází. Již několik let se častěji objevuje i u nás. Velmi podobný sousední druh Abelmoschus moschatus, který je silně chlupatý, má větší květy a vejčité plody, se používá v parfumerním průmyslu pro semena, vonící po pižmu.

Čeleď:
Malvaceae - slézovité

Původ:
Proskurník jedlý pochází ze Starého světa.

Výskyt:
Proskurník jedlý roste všude v tropech a subtropech.

Použití:
Nezralé plody se většinou jedí vařené jako zelenina, mohou se ale jíst i syrové. Díky vysokému obsahu slizu jsou velmi šetrné pro žaludek.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.