Vyhledávání
      

Přesličník (Casuarina equisetifolia)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 25.0 m
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby, v zemědělství
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, chudé půdy, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Přesličník je strom s jemnými, z části převislými větvičkami, nejjemnější připomínají dlouhé jehličí borovic, při pozorování zblízka pak přesličku. Listy se vyskytují jen jako nepatrné šupiny.
Přesličník je až 25m vysoký, koruna je velmi řídká, jemně rozvětvená, mladší větvičky zelené a jemně podélně rýhované, zčásti opadávají jako listy. Listy jsou v přeslenech uspořádané nepatrné zoubky, jako u přesliček. Květy jsou nenápadné, samčí ve štíhlých klasech, až 4cm dlouhých, na koncích větviček, samičí v 3 -5mm velkých kulovitých hlávkách na krátkých postranních větvičkách, s červenými bliznami. Plody jsou kulovité, dřevnaté šišky, až 15mm dlouhé, s ostře hranatými šupinami mezi kterými jsou nepatrné okřídlené oříšky.

Čeleď:
Casuarinaceae - přesličníkovité

Původ:
Přesličník pochází z Austrálie, jižní Asie a Pacifiku.

Výskyt:
Přesličník roste na mnohých tropických pobřežích, ve vnitrozemí se vysazuje.

Pěstování:
Přesličník roste rychle, snáší sůl a silný vítr, spokojí se s chudou půdou, protože v jeho kořenových kolénkách žije aktinomycetová houba, která mu ze vzduchu přivádí dusík. Tak je strom ideální pro ochranu pobřeží a zalesňování vyluhovaných ploch.

Použití:
Na Floridě se vysazuje jako ochranný pás kolem citrusových plantáží. Jeho tvrdé, těžké dřevo je považováno za nejlepší palivové dříví, neboť hoří dlouho a téměř bez dýmu. Polynésané z něho zhotovují především zbraně, v červené šťávě stromu spatřují krev padlých válečníků. Kořeny se pečlivě vyhrabávají, ohýbají se, a pak se na léta znovu zahrabou, aby se získaly háky pro lov žraloků.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.