Vyhledávání
      

Právenka (Justicia brawdegeana)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 50.0 cm
Barva květu: 
fialová, bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Tvary listů: 
vejčité, okrouhlé, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, nádoby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Právenka je bohatě rozvětvená tropická bylina vysoká 30 -50cm, zřídka 120cm, na bázi slabě dřevnatá. Vyznačuje se květy bílými až bledě fialovými, s purpurovými skvrnami na spodním pysku, ve čtyřhranných, většinou převislých, červenavých, na špičce často zelenavých klasech.
Listy jsou vstřícné, vejčité, 4 -9cm dlouhé, 2 -5cm široké, zašpičatělé, na bázi zaokrouhlené, měkce chlupaté. Květy vykvétají v klasech 3 -12cm dlouhých, hustě osázených, s vejčitými listeny, koruna je 3 -3,5cm dlouhá, hluboce rozštěpená v nedělený nebo dvoulaločný horní pysk a třílaločný spodní pysk. Plody jsou 1cm velké, stopkaté, vejčité tobolky, ve zralosti se otevírající dvěma chlopněmi, se 2 -4 semeny.
Jak naznačuje jméno „pokojový chmel“, dá se tento druh sehnat u nás jako pokojová rostlina. V obchodě se často objevuje pod názvem Beloperone guttata. Další lidové jméno „garnátová květina“ se vztahuje na květenství, které svými šupinovitě se překrývajícími, červenavými listeny připomínají osacy mořských ráčků garnátů. Jako u mnohých dalších příslušníků této čeledi, jsou také u této rostliny listeny daleko atraktivnější než květy, navíc jsou vidět téměř po celý rok. V obchodě jsou také odrůdy s čistě žlutými nebo zářivě červenými listeny.

Čeleď:
Acanthaceae - paznehtíkovité

Původ:
Právenka pochází z Mexika.

Výskyt:
V tropech roste právenka především v zahradách.

Použití:
Na jihu USA se právenka doporučuje k přilákání kolibříků.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.