Vyhledávání
      

Povíjnice káhirská (Ipomoea cairica)

 

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 5.0 m
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
dlanitě složené, vejčité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
ornamentální výsadby, popínavá rostlina
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Povíjníce káhirská je pnoucí tropická rostlina s bylinnými výhony šplhající do výšky 5m, méně často roste plazivě. Má listy dlanitě dělené téměř až k bázi na 5 -7 laloků, květy nálevkovité, světle červenofialové, s tmavším jícnem nebo s bílým okrajem, zřídka úplně bílé.
Listy jsou střídavé, laloky protáhlé až vejčité, 3 -6cm dlouhé a 1 -2cm široké, spodní laloky často ještě jednou dělené. Květy vykvétají jednotlivě nebo v malých skupinách, kališní lístky 4 -6mm dlouhé, koruna je 4,5 -6cm dlouhá. Plody jsou kulaté, dvoupouzdré tobolky, 1 -1,5cm velké, otevírající se čtyřmi chlopněmi, se čtyřmi velkými semeny, především na hranách chlupatými.
Jak naznačuje anglické jméno „Mile - a- Minute“, roste tato povíjice tak rychle, že se může stát problémem. To platí i pro dalších 650 druhů tohoto rodu, z nichž většina má jednoduché srdčité až trojlaločné listy. Často je vidět také Ipomoea purpurea, jejíž planá forma má modrofialové květy se světlejší až bílou trubkou a červené proužky uprostřed korunních laloků. U Ipomoea tricolor jsou uzavřená poupata čerevná, květy naproti tomu modré, se světlejší až bílou trubkou. Od obou druhů existují kuturní odrůdy s lila nebo růžovými proužky na bílém podkladě.

Čeleď:
Convolvulaceae - svlačcovité

Původ:
Původ této rostliny je nejasný.

Výskyt:
Ipomoea káhirská roste všude v tropech na okrajích silnic a na úhorech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.