Vyhledávání
      

Pleskanka mexická (Argemone mexicana)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 15.0 cm do 1.3 m
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
modrozelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Pleskanka mexická je tropická trvalka, se vzpřímeným sotva rozvětveným vzrůstem, vysoká 15 -130cm. Všechny zelené části mají ostny a mléčnou šťávu. Květy jsou žluté, s mnoha tyčinkami a purpurovou bliznou.
Listy jsou střídavé, horní přisedlé a objímající stonek, až 20cm dlouhé a 7cm široké, modravě zelené, s bílými žilkami, hluboce peřenolaločné, laloky končí špičatými ostny, okraj je většinou stočený vzhůru. Květy vykvétají jednotlivě na konci stonků, 4 -8cm velké, tři kališní lístky záhy opadají, šest korunních plátků je zmačkaných v poupěti, později jsou skoro miskovitě rozprostřené. Plody jsou obloukovité až podlouhlé, 2,5 -3,5cm dlouhé, otevírající se 3 -6 chlopněmi, s mnoha asi 2mm velkými semeny.
Pleskanka mexická čili „ostnitý mák“ je s naším mákem jen málo příbuzná. Byla zavlečena jako okrasná rostlina do mnoha oblastí, pak se ale projevila jako plevel. Protože je nejen pichlavá, ale i jedovatá, nebývá požírána zvířaty. Navíc se velmi rychle množí, protože potřebuje od vyklíčení až do uzrání semen jen několika měsíců. Potřebuje však otevřená, spíše suchá stanoviště a nevytlačuje tak nedotčenou domácí vegetaci.

Čeleď:
Papaveraceae - argemone

Původ:
Pleskanka mexická pochází ze Střední Ameriky.

Výskyt:
Pleskanka mexická roste jako plevel ve všech tropických a subtropických oblastech.

Použití:
Z jejích semen je možno lisovat olej, což se dříve dělo pro medicínské a technické účely, dnes se ale již téměř nepoužívá.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.