Vyhledávání
      

Pilosocereus palmeri (Pilosocereus palmeri)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
od 3.0 m do 5.0 m
Šířka rostliny: 
do 8.0 cm
Barva květu: 
žlutá, růžová
Barva olistění: 
modrozelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra
Náročnost: 
polostín, teplomilná, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Zástupci rodu Pisocereus patří k tropickým sloupovitým kaktusům. K nejkrásnějším a nejsnáze pěstovaným patří Pilosocereus palmeri. Vyskytuje se podél pobřeží Mexického zálivu v pobřežních opadavých lesích. Stonky pronikají korunami stromů nebo osídlují skalnaté výchozy bez vyšší vegetace.
Tento kaktus dorůstá do výšky 3 až 5m a šířky pouze okolo 8cm, v dospělosti se zpravidla bohatě větví. Na hranách žeber vyrůstají z areol dospělých jedinců kromě jehlovitých trnů i jemné „vlasy“, která splývají v souvislý bílý lem. Ten kontrastuje s modře ojíněnou pokožkou ostrohranných, velmi úzkých a vystoupavých žeber.
Pokud doroste tento kaktus do výšky jednoho metru, začnou na temeni přibývat měkké, zpočátku odstávající, později dolů splývající vlasovité trny, které naznačují, že rostlina dosáhla pohlavní zralosti. V plném létě vytváří na boku stonku zvonkovité, okolo 5cm široké, světle růžové až karmínově červené květy.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Tento kaktus roste od teplých oblastí Mexika přes Střední Ameriku, Antily a Bahamy až na jihoamerický subkontinent, kde zasahuje do Peru a Brazílie.

Pěstování:
Pilosocereus palmeri vyžaduje, teplé stanoviště, mírný stín, výživný substrát a vydatnou zálivku. Protože vytváří velký kořenový systém sázíme ho do větší nádoby. Jako ostatní teplomilné kaktusy, i tento druh přezimuje při vyšších teplotách, které by neměli trvale klesnout pod 12 až 15 stupňů. Je tak zamezíme výskytu houbových onemocnění pokožky. Která se projevují skvrnami v oblasti vrcholových, dosud nevyzrálých částí stonků.
Kaktusářům s nízkým skleníkem se doporučuje vrcholovou část stonku seříznout a nechat ji zakořenit. Získají tak rostlinu, u níž hrany žeber zdobí po celé délce vlasovité trny. Tyto rostliny kvetou už při výšce necelých 50cm. U mladších semenáčků vlasovité trny postrádáme, ale ve vyšším věku se vyvíjejí velmi bohatě.

Množení:
Množíme semeny nebo roubování.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.