Vyhledávání
      

Peltoforum (Peltophorum pterocarpum)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
od 10.0 m do 35.0 m
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Peltoforum je tropický strom s dvakrát zpeřenými listy, květenstvím a pupeny hustě hnědočerveně chlupatými. Květy jsou žluté, plody ploché, červenohnědé.
Strom dorůstá výšky až 35m, v kultuře jen asi 10m, se širokou, deštníkovitou korunou. Listy jsou střídavé, až 60cm dlouhé, se 4 -14 jařmy lístků 1. řádu, které nesou asi 20 až 40 podlouhlých, 1 -2cm dlouhých lístečků se zaokrouhlenou nebo vroubkovanou špičkou. Květy jsou v latách 20 -40cm dlouhých, až 4,5cm velké, s pěti kališními lístky a pěti korunními plátky, které jsou na bázi chlupaté a vypadají zmačkaně, s deseti tyčinkami a s krátce stopkatým semeníkem. Plody jsou až 14cm dlouhé a 2,5cm široké, krátce zašpičatělé, podélně pruhované, se třemi až čtyřmi podlouhlými semeny, mezi nimi často trochu zaškrcené.
Peltoforum kvete po řadu měsíců a tvoří stále nové, zářivě měděně červené plody, které zůstávají na stromě i pak, když během sucha na krátký čas shazuje své květy i listy. Často vysazovaný je sesterský druh Peltoforum africanum, který je podobně jako albicie vysáván cikádami, a proto je označován jako „plačící strom“.

Čeleď:
Caesalpiniaceae - sapanovité

Původ:
Tento strom pochází z oblastí od Srí Lanky přes jihovýchodní Asii až do severní Austrálie.

Použití:
Peltoforum se často pěstuje jako okrasný strom a jako stínící strom pro plantáže. Z jeho kůra se získává na Jávě tmavohnědá batiková barva.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.