Vyhledávání
      

Parodia penicillata (Parodia penicillata)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 30.0 cm
Šířka rostliny: 
do 12.0 cm
Doba květu: 
Březen, Duben, Květen
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tuto parodii nalezl známý sběratel kaktusů H. Fechser v roce 1951 v jižní části severoargentinské provincie Salta v horách poblíž města Cafayate. Na první pohled připomínala dříve známý druh Parodia chrysacanthion, od kterého se lišila rašícími trny uspořádanými v areole do štětičky.
Parodia penicillata roste solitérně. Zpočátku má kulovitý, později sloupovitý tvar těla. Stonky dorůstají do 12cm šířky a 30cm výšky., někdy i více, a tak leží na zemi nebo visí ze skal dolů. Jak středové, tak okrajové trny mají žlutou až bělavou barvu, u některých jedinců jsou i sklovitě bílé nebo naopak tmavožluté až hnědé. Všechny trny jsou velmi početné a až 5cm dlouhé. Jasně červené květy dosahují okolo 4cm v průměrů.
C. Backeberg popsal na základě odlišného zbarvení i otrnění dvě variety. I když je jejich botanická hodnota pochybná, sběratelský význam mají. Bělotrnné rostliny nesou název var. nivosa a rostliny s trny červenohnědými var. fulviceps.
Parodia penicillata vykvétá v celých sériích květů najednou i několikrát během jednoho vegetačního období. Květy jsou oranžově až ohnivě červené. Tento druh byl pojmenován podle příznačného uspořádání trnů v areole, které připomíná štětičky, penicillata = štětičkovitá.
Parodia chrysacanthion má zlatožluté trny podobně jako Parodia penicillata, rovné a početné. Oba druhy se dají rozlišit v době kvetení. Světle žluté, 2,5cm široké, zvonkovité květy u druhu Parodia chrysacanthion vyrůstají z vlnatého temene už na konci zimy nebo brzy na jaře. Otevírají se i za špatného počasí, za deště. Pyl většinou není v důsledku nižších teplot dostatečně zralý a tak je sprašování květů neúspěšné.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Parodia penicillata pochází ze severoargentinské provincie Salta v horách poblíž města Cafayate.

Pěstování:
Dospělé rostliny zaléváme jen občas, jedenkrát za tři týdny. Omezíme tím úhyn rostlin a docílíme hustšího otrnění než při častém zalévání.

Množení:
Množení tohoto druhu semeny je problematické. Z malých semen vzklíčí nepatrné semenáčky, které rostou první dva roky jen pozvolna.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.