Vyhledávání
      

Parodia mutabilis (Parodia mutabilis)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 8.0 cm
Doba květu: 
Červen, Srpen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
slunce, sucho, vlhko, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Jednou z nejrozšířenějších parodií je Parodia mutabilis a to zejména díky svým zářivě žlutým květům, které opakovaně vykvétají začátkem a koncem léta v blízkosti vegetačního vrcholu. Zejména starší rostliny bohatě kvetou po dobu asi jednoho týdne. Tento kaktus samovolně neodnožuje. Stonek má široký asi 8cm, zpočátku kulovitý, ve stáří výrazně prodloužený. V areole je okolo 50 okrajových trnů, jsou jemné, bílé skoro vlasovité. Jeden ze čtyř středových trnů je háčkovitý, asi 1cm dlouhý, červený nebo oranžově hnědý. Jeho barva je velmi variabilní a dala jméno druhu, mutabilis = proměnlivý.
C.Backeberg ustanovil podle barvy středového trnu několik variet. Jsou ale z botanického hlediska neopodstatněné, protože nepocházejí z izolovaných nalezišť. Jedince s červenohnědými trny označil jako var. carneospina, s rezavě červenými trny jako var. ferruginea a rostliny s jemnějšími středovými trny jako var. elegans.
Parodia mutabilis má světle až zlatě žluté, okolo 3,5cm široké květy. Rozvíjejí se v odpoledních hodinách a zavírají se západem slunce.
Další druh Parodia aureispina má také velký počet jemných okrajových trnů a několik silnějších středových trnů. Jeden středový trn směřuje dolů a je více či méně háčkovitě zahnutý. Barva středových trnů dala jméno druhu, aureispina = zlatotrnný. Žluté květy není možné na první pohled odlišit od květů druhu parodia mutabilis. Je to nenáročný druh na pěstování, bohatě i kvete i začínajícím pěstitelům kaktusů.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Parodia mutabilis pochází z horských oblastí severní Argentiny, kde roste v provincii Salta na kamenitých, spíše kyselejších půdách bez zastínění vyšší vegetací.
Parodia aureispina pochází rovněž z provincie Salta.

Pěstování:
Parodia mutabilis vyžaduje v době vegetace nestíněné vzdušné stanoviště a vydatnou zálivku zejména v jarním období a koncem léta. Rostliny umístíme dále od okraje parapetu, jinak se háčkovitými trny mohou přichytit k oděvu a snadno se uvolnit ze substrátu, ve kterém jsou jen lehce zakotveny kořeny.

Množení:
Kaktus množíme semeny nebo generativně - zakořeňováním, případně roubováním řízků. Tento kaktus samovolně neodnožuje.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.