Vyhledávání
      

Parodia maassii (Parodia maassii)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 15.0 cm
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
polostín, sucho, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod Parodia obsahuje barevně otrněné, ochotně a bohatě kvetoucí druhy. Jsou to horské rostliny, vyskytují se v Kordillerách v severní Argentině a Bolívii. Známe okolo sta druhů tohoto rodu.
Parodia maassii řadíme do skupiny tzv. dlouhotrnných parodií. Má kulovité a protáhlé tělo, ve stáří až 15 cm široké, žebra mírně hrbolatá, spirálovitě uspořádaná. 8 až 10 okrajových trnů, dlouhých 5 až 10mm, je zpočátku medově žluté, později bělavé barvy. Čtyři středové trny jsou silnější, nepravidelně zahnuté až háčkovité, postavené do kříže. Nejspodnější trn je nejdelší, někdy více než 3cm dlouhý, světle hnědý. Květy jsou 3,5cm široké, lososově červené. Tento kaktus má několik variet, dobře rozpoznatelná je var. albescens se světlejšími, ve stáří téměř rovnými středovými trny.
Parodia maassii roste na rozsáhlém území, a to je jedna z příčin značné variability druhu. I když v původním popisu je uvedena délka středových trnů 3cm, později byli objeveny jedinci s trny 5 až 8cm dlouhými a různě zahnutými. Trny mohou být silně zprohýbané, téměř rovné nebo háčkovité.
Blízce příbuzná je Parodia suprema. Má hnědé až černé, ve stáří šednoucí středové trny a šarlatově červené květy. Podobá se jí tmavotrnná Parodia massii var. intermedia za kterou by se snadno mohla zaměnit. Roste ale v nižších nadmořských výškách, květy má krvavě červené a středové trny o něco delší, 4 až 6cm dlouhé.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Parodia maassii je původem u jižní Bolívie a severní Argentiny, kde roste do výšky až 3600m n.m. Rozšířením se řadí k nejvýše rostoucím a zároveň nejhojněji zastoupeným parodiím.

Pěstování:
Parodia maassii má velká semena, takže výsev nečiní velké potíže. Semenáčky i dospělé rostliny špatně snášejí vlhké a dusné prostředí, a proto vyžadují dostatečné větrání. Podobně jako ostatní dlouhotrnné parodie je tento druh citlivější na popálení přímým sluncem. V domovině roste často ve stínu borovic, a tak mu vyhovuje teplé, dostatečně přistíněné stanoviště, přesto, že je to horský druh, v zimě hůře snáší nízké teploty. Při trvalejším poklesu teplot pod 5 stupňů a při vyšší vzdušné vlhkosti se objevují na pokožce nevzhledné skvrny houbového původu.

Množení:
Kaktus množíme bez větších problémů semeny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.