Zpět na seznam

Parmentiera pichlavá

Parmentiera aculeata

Foto: Parmentiera pichlavá
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny zelenobílá
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Parmentiera je tropický strom vysoký až 10m, s krátkým kmenem a širokou korunou. Větvičky mají krátké tlusté trny. Listy jsou se třemi dlanitými lístky. Květy jsou vrásčité, zelenavě bílé, většinou s červenými žilkami plody jsou okurkovité.
Listy jsou vstřícné nebo ve svazečcích, s rozšířeným řapíkem a třemi eliptickými, 1,5 až 7cm dlouhými a 0,5 až 3cm širokými lístky, střední je větší než oba postranní, na okraji většinou pilovité. Květy jsou jednotlivé nebo v chomáčcích na kmeni a na konci větévek. Kalich je na spodní straně rozštěpený, 2,5 - 4cm dlouhý. Korunní trubka je 5 až 7cm dlouhá, lehce ohnutá, se čtyřcípým okrajem. Čnělka a dvě delší ze čtyř tyčinek poněkud vyčnívají z trubky. Plody jsou dlouze protáhlé, žlutavě zelené, 10 až 25cm dlouhé, 3 -5cm tlusté, se zřetelnými podélnými žebry, u nasazení stopky s bobulí.
Květy tzv. „tykvového - svíčkového stromu“ vydávají v noci nasládlou vůni a jsou opylovány netopýry. V tropické Americe je vidět ještě častěji pravý „svíčkový strom“ Parmentiera cereifera. Ten je beztrnný, má 30 -130cm dlouhé, ale jen 2,5cm silné plody, hladké a voskovité, takže vypadají jako ručně zhotovené svíce.

Čeleď:
Bignoniaceae - trubačovité

Původ:
Tento strom pochází ze Střední Ameriky.

Výskyt:
Parmentiera pichlavá roste především v tropické Americe, je zde často pěstována. V Austrálii zdomácněla.

Použití:
Sklovitá dužina s mnoha plochými semeny připomíná okurky, ale její chuť je spíše podobná hrášku.
Nové fotografie rostlin