Vyhledávání
      

Palma pálivka (Caryota mitis)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 12.0 m
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
květ, list
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Palma pálivka patří mezi stromovité palmy. Její listy jsou dvakrát zpeřené. Květenství resp. plodenství jsou rozdělená po kmeni, nakvétající, příp. zrající odshora dolů. Růstový tvar je vzpřímený, až 12m vysoký. Kmen je štíhlý, zelený nebo šedý, dlouho pokrytý listovými pochvami, většinou několik metrů pohromadě. Listy jsou až 3m dlouhé, s vějířovitými, šikmo trojúhelníkovitými a na konci jakoby ukousanými lístky. Květy jsou malé a zelenavé, květenství jako velké štětce, korálovitě na větvičkách po straně kmene. Plody jsou kulovité, až asi 2cm v průměru, velmi dlouho růstávají zelené, pak po krátkou dobu červenohnědé a nakonec černé.
Palmy pálivky jsou jediné palmy s dvojitě zpeřenými listy. Rostou až do své konečné výšky, aniž by vykvetly. Potom se objeví po straně kmene květenství, nejprve nahoře, pak postupně směrem dolů. Když uzrají plody nejspodnějšího plodenství, rostlina umírá.
Stejně je to u palmy cukrové (Arenga pinnata), ta má ale jen jednoduše zpeřené listy. Často se vyskytují také bornejská pálivka (Caryota no) a palma palčivá (Caryota urens). Obě jsou větší a mají užší zpeřené lístky. Caryota urens může při dotyku způsobit svědění a při rozkousání plodů pálení v ústech.

Čeleď:
Arecaceae - arekovité

Původ:
Palma pálivka pochází z Indie až po Filipíny.

Výskyt:
Palma pálivka se vyskytuje po celém světě.

Použití:
Vlákna z listových pochev Caryota urens se zpracovávají na kartáče a košíky. Květenství se často nařezávají pro získání cukrové šťávy, která se nechává zkvasit na víno.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.