Vyhledávání
      

Palma lontar (Borassus flaberifer)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 30.0 m
Barva květu: 
Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
list, stonek
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby, v zemědělství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Palma lotar patří mezi stromovité palem. Kmen má alespoň nahoře pokrytý zbytky starých listových bází, při zemi ztlustlý. Vějířovitá koruna je téměř kulovitá, spodní paprsky vějíře jsou mnohem kratší než horní. Listový řapík má nepravidelné zuby. Růst je vzpřímený, až 30m vysoký. Kmen starších palem je většinou nepravidelně tlustý, mnohdy uprostřed lehce nadmutý. Listy jsou vějířovité až 3m v průměru, s okrouhlým nebo drakovitým obrysem, jednotlivé paprsky vějíře jsou asi do poloviny oddělené, řasnaté ve tvaru V, na špičce rozštípené. Řapík listu je trochu delší než paprsky vějíře, zřetelně vnikající do listové čepele. V květenstvích jsou květy skryté mezi listy, velmi rozdílné na samčích a samičích rostlinách. Plody jsou trochu zploštěle kulaté, 12 -20cm v průměru, většinou ze třemi částečnými peckami, na bázi s více šupinovitými listy.
Staré exempláře ukazují mnohdy lehké zduření uprostřed kmene. U afrického Borassus aethiopum je to mnohem výraznější. Také palmy Hyphaene mohou takto vypadat, jsou ale menší a lehce se rozpoznají podle pravidelných, dlouhých ostnů na řapících listů.

Čeleď:
Arecaceae - arekovité

Původ:
Palma lontar pochází z oblastí od Indie až po Malajské ostrovy.

Výskyt:
Tato palma je velmi rozšířená v tropech Starého světa.

Použití:
V Indii je palma lontar nejdůležitějším zdrojem cukrové šťávy, ze kterého se kromě cukru získává hlavně palmové víno. Traduje se přes 800 různých využití, mezi jinými jako dřevo pro vodní stavby.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.