Vyhledávání
      

Oreocereus trollii (Oreocereus trollii)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 50.0 cm
Šířka rostliny: 
do 10.0 cm
Barva květu: 
červená, růžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, nádoby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod Oreocereus zahrnuje jen několik druhů. Všechny jsou dekorativní, vyznačují se sloupovitým vzrůstem a bohatým vlasovitým otrněním.
Nejkrásnější je Oreocereus trollii, který je nejmenší ze všech těchto druhů. V dospělosti odnožuje a vytváří i menší trsy. Jednotlivé stonky dorůstají okolo 0,5 m výšky a 10cm šířky. Bílé, až 7cm dlouhé vlasové trny jsou od mládí hustě propletené. Kromě vlasovitých okrajových trnů je v areole ještě jeden, někdy i více, mohutný středový trn žluté nebo červenohnědé barvy. Květy vyrůstají nedaleko temene až u starších rostlin, jsou úzké, růžově červené až karmínové a otevřeny zůstávají i v noci.
Oreocereus trollii má bílé, velmi ozdobné vlasovité otrnění, které stíní pokožku před intenzivním slunečním zářením a napomáhá snížit výpar v době vegetačního klidu.
Dalším vysokohorským druhem je Oreocereus celsianus, který dorůstá větších rozměrů, stonky dorůstají až do šířky 15cm a jsou 2 až 3m vysoké, řidčeji pokryté bílými vlasovými trny. Druh je variabilní nejen v délce stonků, ale i v barvě středových trnů, které mohou být od jantarově žlutých po hnědočervené.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Oreocereus trollii roste v bolivijských a severoargentinských Andách ve výškách 3500 až 4000m n.m. Na kamenitých podkladech bez krytu vyšší vegetace.

Pěstování:
Abychom dosáhli širokých bohatě otrněných stonků, pěstujeme tento druh na slunném stanovišti, které v době nejvyšších teplot i letních a podzimních nocí často větráme. V zimě vyžaduje prostředí pokud možno s nejnižší vlhkostí a teploty okolo 10 stupňů.

Množení:
Tento druh odnožuje až v dospělosti, proto většinou množíme semeny. Malé semenáčky i dospělé rostliny zimujeme v chladnu a v suchém substrátu, jinak dojde k deformaci růstových vrcholů. Oreocereus trollii při naroubování na Cereus peruvianus vytváří husté bílé vlasy a mohutné středové trny již jako mladá rostlina.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.