Vyhledávání
      

Oreláník (Bixa orellana)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 m
Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
srdčité, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
plod
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby, v lékařství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Oreláník je vetšinou keřovitý, až 6m, zřídka až 10m vysoký tropický strom. Mladé větvičky jsou hnědě chlupaté. Listový řapík je u nasazení čepele lehce ztlustlý, čepel listu je na bázi s třemi nebo pěti žilkami. Květy jsou růžové, zřídka bílé, s mnoha tyčinkami. Plody hustě pokryté měkkými ostny, většinou červené.
Listy jsou střídavé, slouze řapíkaté, srdčité, zašpičatělé, až 25cm dlouhé, světle zelené, žilky často načervenalé. Květy kvetou v latách na konci větviček, asi 5cm velké, s pěti kališními lístky a schlupatým semeníkem. Plody jsou vejčité, poněkud zpoštělé, až 4cm velké, otevírající se dvěma chlopněmi, uvnitř je až 50 zářivě čerevných semen.

Čeleď:
Bixaceae - oreláníkovité

Původ:
Oreláník pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
Oreláník roste především v zahradách, často zplaňuje.

Použití:
Z masitého osemenění oreláníku se získává zářivě červené barvivo, které se používá ve rtěnkách a mýdlech, především ale jako E 160/b/ v potravinách, jako jsou sýry a margaríny. Původní obyvatelé tropické Ameriky je odedávna používají k barvení vlasů a k malování pokožky. Takoví „rudokožci“ napadli již Francisca de Orellanu, který v letech 1541 až 1542 procházel napříč Jižní Amerikou a podle kterého dostal tento keř své druhové vědecké jméno. Orellana zjistil o skrytě útočících válečnících pouze to, že neměli žádné vousy. Považoval je proto za ženy Amazonky, odtud dostal veletok, po kterém cestoval, jméno „Rio de las Amazonas“.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.