Vyhledávání
      

Opuntia microdasys (Opuntia microdasys)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 100.0 cm
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, vlhko, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Opuntie jsou nejrozšířenější kaktusy. Některé druhy z chladnějších oblastí se pěstují i ve střední Evropě volně po celý rok venku, například na dobře drenážované skalce. To ale neplatí o jedné z nejčastěji pěstovaných opuncií, o druhu Opuntia microdasys. Ten vytváří až 1m vysoké keříky z oválných, 5 -15cm dlouhých, zploštělých článků jasně zelené barvy. Na koncích vrcholových článků se tvoří žluté, 5cm široké květy, areoly jsou beztrnné a obsahují pouze chomáčky glochidií, což jsou velmi krátké a slabé trny opatřené okem neviditelnými zpětnými háčky. Při dotyku se z areoly lehce uvolňují, ulpívají v pokožce a způsobují svědění. Proto není tento druh v Mexiku oblíbený. Pokud ji pozřou domácí zvířata, mají trávící potíže a v době větrných bouří mohou oslepnout, pokud jim vniknou glochidie do očí.
Opuntia microdasys je proměnlivý druh nejen ve velikosti článků, ale i v barevnosti glochidií. Nejčastěji se pěstují rostliny se zlatožlutými glochidiemi, zajímavé jsou ale i rostliny s glochidiemi hnědočervenými, pojmenované varieta rufida, nebo s bílými, pojmenované varieta albispina.
Glochidie jsou typické pro všechny druhy tohoto rodu. Pokud se dostanou do pokožky, je dobré postižené místo potřít voskem a se ztuhlou vrstvou je potom sloupnout. Pokud se chceme těmto problémům vyhnout, je lépe pěstovat druh Opuntia microdasys kultivar ´Angels´wings´. Varieta albispina má glochidie bílé, ale natolik jemné, že nepropíchnou pokožku.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Opuntia microdasys pochází z Mexika. Opuncie se nacházejí na jihoamerickém a severoamerickém kontinentu a přilehlých ostrovech. Areál jejich přirozeného výskytu zasahuje na severu do Kanady a na jihu do Patagonie.

Pěstování:
Tento kaktus je nenáročný, tolerantní k různým druhům substrátu, intenzitě oslunění i intervalu zálivek. Dobře se pěstuje ve světlých bytech, ve kterých i v zimě vyžaduje občasnou zálivku, aby příliš nesesychaly mladé, dosud nevyzrálé články.

Množení:
Opuntia microdasys se nejsnáze množí zakořeňováním jednotlivých článků.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.