Vyhledávání
      

Notocactus scopa (Notocactus scopa)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 30.0 cm
Šířka rostliny: 
do 10.0 cm
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
slunce, teplomilná, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Notocactus scopa je jeden z nejkrásnějších druhů rodu. Už v mládí vyniká vzhledem a v dospělosti bohatým kvetením. Roste jednotlivě, jen vzácně odnožuje. Zpočátku má kulovitý, později mírně prodloužený tvar těla. Ve stáří dorůstá okolo 30cm výšky a 10cm šířky. Okrajové bílé trny, dlouhé 5 až 7mm, jsou jehlovité a velmi početné, středové trny jsou tři až čtyři. Jsou o něco silnější a delší, většinou hnědočervené. Květy vykvétají na temeni starších rostlin, až v době, kdy se začíná stonek prodlužovat. Vykvétá jich často několik najednou, a to několikrát během vegetačního období. Jsou žluté, asi 5cm široké, světle žluté s hedvábným leskem a otevírají se v odpoledních hodinách po dobu asi čtyři dny.
Tento kaktus má středové trny nejčastěji hnědočervené, ale existují formy s částečně nebo i výrazně barevně odlišným otrněním. Trny seskupené v areole do hustého svazku připomínají meltu. Podle tohoto znaku byl druh pojmenován, scopa = melta.
Jedinci s trny téměř bílými se označují názvem f. candidus, s hnědými f. bruneispinus, se žlutými f. daenikerianus atd.
Notocactus sucineus je blízce příbuzný druh, se zlatožlutým, jakoby jantarovým otrněním, podle kterého byl pojmenován: sucineus = jantarový. Kromě toho známe i jedince se světle žlutými trny, nazývají se f. albispinus.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Notocactus scopa pochází z mírně kopcovitého území Uruguaye a jižní Brazílie.

Pěstování:
Tento kaktus roste dobře i na vlastních kořenech. Jako ostatní kaktusy s tenkými, bohatě větvenými kořeny vyžaduje lehký, písčitohumózní substrát. Protože pochází z oblastí s četnými srážkami, vyhovuje mu během vegetace pravidelná zálivka. Především malé semenáčky špatně snášejí dlouhotrvající sucho, a tak je potřeba dopřát jim i přes zimu občasnou zálivku. Notocactus scopa bohatě a opakovaně kvete a hustě vytrňuje na teplém, velmi slunném místě.

Množení:
Notocactus scopa se množí semeny, nebo roubováním.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.