Vyhledávání
      

Nopál obecný (Opuntia ficus - indica)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 5.0 m
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
obvejčité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
stonek, plod
Použití: 
volně rostoucí živý plot, v zemědělství, v lékařství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Nopál obecný je vytrvalý, šedozelený, sukulentní keř vysoký až 5m. Je tvořený plochými, obvejčitými až podlouhlými, dužnatými, 20 -50cm dlouhými stonkovými články. Z úžlabí drobných, asi 3mm dlouhých opadavých listů vyrůstají na malých polštářích 1 -2 silné, do 1cm dlouhé trny a v jejich blízkosti jemné háčkovité chloupky - glochidie. Nejstarší části rostliny dřevnatějí, ztrácejí trny a tvoří kamínky, uvnitř vyztužené sklerenchymatickým pletivem jako sítivo. Květy jsou spirální, 6 -10cm v průměru, na okrajích stonkových článků, s mnoha na bázi srůstajícími kališními a korunními lístky žluté barvy. Tyčinek je velký počet, semeník je spodní, dozrávající v elipsoidní až téměř kulovitou bobuli, 5 -9cm dlouhou, za zralosti žlutou, červenou až fialovou, uvnitř se šťavnatou červenou dužinou s mnoha drobnými tvrdými semeny. Rostlina kvete od dubna do července.
Ve Středozemí zdomácněly i jiné americké druhy rodu, např. Opuntia dillenii, s lodyžními články okrouhle vejčitými a dlouhými trny ve skupinách až po 10, nebo Opuntia maxima, se skupinami 1 -4 trnů dlouhých asi 3cm.
V 19. století se na Kanárských ostrovech, v Alžírsku i jinde pěstoval kaktus nopál červcový (Nopalea coccinellifera), na které se živí červec nopálový. Jeho samičky tvoří v těle karmínové barvivo, využívané kdysi k barvení potravin a v kosmetice. Zavedením umělých barviv tento význam druh ztratil. Na zplanělých rostlinách se červci ještě vyskytují a na Kanárských ostrovech byly místy plantáže s červcem opět obnoveny.

Čeleď:
Opuntiaceae - opunciovité

Původ:
Nopál obecný pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
Do Středozemí byla rostlina introdukována Kolumbovými následovníky. Dnes zde zcela zdomácněla, velmi snadno se vegetatovně množí a získává tak charakter plevele. V Austrálii je to invazivní druh.

Použití:
Bobule této rostliny jsou výborné ovoce, z dužiny je možné připravit alkoholický nápoj. Květy i plody se v lidovém léčitelství používají proti průjmům, obsahují flavonoidy, slizová šťáva ze stonků se používá na obklady bolestivých míst. V nejteplejších místech, např. na Sicílii se pěstuje na plantážích a místy zplaňuje. Druh se využívá i do živých plotů, stonky lze i zkrmovat.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.