Vyhledávání
      

Mučenka trojdílná nejměkčí (Passiflora tripartita var. molissima)

 

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 20.0 m
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
pilovité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
popínavá rostlina
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, vlhko, teplomilná, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Mučenka trojdílná nejměkčí je pnoucí tropická rostlina šplhající pomocí úponek, s až 20m dlouhými výhony, které jsou okrouhlé až hranaté. Vyznačuje se trojlaločnými listy, květy se třemi listeny na bázi dlouhé, zelené trubky, pět kališních lístků a pět korunních lístků, růžových až bledě lila, střední sloupek má pět tyčinek, semeník a trojhlavou bliznu.
Listy jsou střídavé, až do poloviny nebo hlouběji dělené, 5 -17cm dlouhé, 7 -25cm široké, chlupaté, na okraji pilovité. Květy jsou jednotlivé, převislé, 5 -10cm široké, květní trubka 5 -12cm dlouhá, na jejím vyústění s bílými zoubky. Plody jsou elipčité, až protáhle oválné, 5 -12cm dlouhé, 3 -4,5cm tlusté, zelené až bledě žluté, měkce chlupaté, uvnitř jsou četná semena se sklovitým, oranžovým míškem.
Mučenka trojdílná neboli „curuba“ je nejhojnější mezi mučenkami s dlouhou květní trubkou. Roste tak rychle, že se z ní stala např. na Havaji místy obávaná hrozba pro domácí flóru. Velmi podobná, ale většinou sytěji zbarvená je Passiflora mixta. tvoří jeden díl z rodičovského páru mnohých červených okrasných odrůd. Ještě zářivěji červené jsou květy některých druhů s krátkou květní trubkou, např. Passiflora racemosa. Mučenky existují ve všech velikostech a barvách, od maličkých až po obrovské a od zelených až po zářivě žluté (Passiflora citrina) nebo červené. U mnohých druhů jsou také listy velmi nápadné, např. dvouklanné nebo napříč podélné osy pruhované, skvrnité nebo opatřené puntíky, které připomínají motýlí vajíčka.

Čeleď:
Passifloraceae - mučenkovité

Původ:
Mučenka trojdílná nejměkčí pochází z And.

Výskyt:
Tato mučenka je pěstována především ve vyšších polohách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.